Başkan Akgün, 'Cumhuriyeti Payidar Kılmak Mesuliyetimizdir.'

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı Akgün, '29 Ekim Cumhuriyet Bayramı' ile ilgili basın açıklaması yayınladı.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Başkan Akgün,Cumhuriyeti Payidar Kılmak Mesuliyetimizdir. Bugün Cumhuriyetimizin 99. Yıldönümünü kutluyor olmanın kıvancı, mutluluğu ve heyecanı içindeyiz. 

Biz biliyoruz ki; insanlık tarihi ile var olan Büyük Türk Milleti, tarihin her döneminde, farklı zamanlarında, kendi içinden çıkan, dahili ve harici bedhahların tarihin farklı dönemlerinde çıkmış, az bir dünyalık için, kendi çıkarlarını, menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit etmiş, yaşadıkları ihanetin farkındalığı ile bu ağır psikolojiden yine kendi iradesi ile kurtulmuş, kendi içerisinden çıkan ve kendi değerleri ile bütünleşen HANIN/BAŞBUĞUNUN/LİDERİNİN önderliğinde,  istiklalinden taviz vermemiş, birçok defa var oluş mücadelesi vermiş, tarih sahnesinde hep var olmuş, cihan devletleri kurmuştur.

Bunun son örneğini, küresel eşkıyaların hedefinde saldırıya uğrayan, yok edilmek istendiği bir süreçte, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, tarihte eşine az rastlanır bir destanla yeniden var olmuş, verdiği var oluş mücadelesi sonrasında kurulan “Cumhuriyet” ile Türk varlığının üzerine konulmak istenen ipoteği kaldırmıştır.

29 Ekim ile ilan edilen şanlı destanımız “Kurtuluş Savaşı” mazlum milletlere ilham vermiş, ışık tutmuş, adil ve eşitlikçi uygulamalarıyla esir milletlere model olmuş,  cihana istikamet tayin etmiş, vatandaşına hizmeti ilke edinen yönetim anlayışıyla başka devletlerin yönetimindeki insanlarınca imrenilmiş, model alınmış var olmuştur. 

Ecdadın nefsini feda eden o yüksek özverisi ve verdiği sıra dışı mücadele ile kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir ki, bugün tam bağımsız büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşıyoruz.  

Cumhuriyetimizin ilanından bu yana, 99 yılda, yaşamın her alanda, zaman zaman aksamalar olsa da, çok namüsait şartların tezahür ettiği ortamlarda dahi, önemli atılımlar gerçekleştirdik. Dünyanın tüm ortak platformlarında sözü dinlenen, bölgesi için barışın güvencesi olan,  ekonomisi güçlü, demokrasiyi özümsemiş modern bir ülke haline geldik. 

Birlik ve beraberliğimiz sürdükçe, atalarımıza layık evlatlar olarak azimle çalıştıkça, dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olma yolunda emin adımlarla yürüyeceğiz. 

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün "En Büyük Eserim" dediği Cumhuriyet'imizi korumak ve ilelebet yaşatmak ‘En birinci vazifemizdir.’ 

Cumhuriyet, milli birlik ve beraberlik açısından birleştirici bir özellik taşımaktadır. Cumhuriyet, yönetimde halk ile istişare yapmanın adıdır.
 
Büyük önderin bu büyük vizyonunun farkındalığı ile, bu vizyonun mana derinliğindeki, bize yüklenen  misyonla geleceğimizin teminatı; çocuklarımız ve gençlerimiz, sonsuza kadar yanacak olan, Cumhuriyet meşalesini aynı inanç ve şuurla nesilden nesile taşıyacaklardır.

Bu duygu ve düşüncelerle; şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği yönetim kurulumuz ve üyelerimiz adına, bu aziz coğrafyayı bize vatan yapan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin huzur ve sükûnunu sağlayan ve bu ulvi gaye için toprağa düşerek, Şehitlik mertebesine ulaşan bütün Şehitlerimizi rahmet ve minnetle; gazilerimizi şükranla anıyor; bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet bayramını yürekten kutluyor, “Cumhuriyetimizin” ilelebet payidar olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyor, Milletimiz var olsun. Devletimiz payidar olsun. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun diyorum.

Metin AKGÜN
Eğitim Müfettişi
Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN