Vali Zorluoğlu’ na Ahilik Kaftanı Giydirildi

Ahilik haftası nedeniyle Öğretmen  Sıdıka Avar  Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi konferans salonunda program düzenlendi.

Vali Zorluoğlu’ na Ahilik Kaftanı Giydirildi KÜLTÜR - SANAT

Ahilik haftası nedeniyle Öğretmen  Sıdıka Avar  Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi konferans salonunda program düzenlendi.

Programa Vali Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, ETSO Başkanı İdris Alan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Ticaret İl  Müdürü Mehmet Çelik; “Ahilik bir Türk Esnaf kuruluşudur, temeli yardımlaşmadır. Ahi kelimesinin anlamı kardeşliktir” dedi.

Ahiliğin sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren ve günümüzde hala geçerliliğini koruyan  bir kültür olduğunu belirten Esnaf ve Sanatkâr Odası Başkanı Cemil Erdem’de, Ülkenin dört bir yanında kardeşçe bir araya gelmeyi sağladığını söyledi.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise konuşmasında,” Ahilik bizim kadim kültürümüzün ve geleneğimizin başlangıcıdır, değerlerinin yansımasıdır. Esasında biz bir gelenek ve göreneğin, bir kültür sahipleri olarak, inanç kültürümüzün yansımasının esnaftaki görüntüsüdür. Bizim esnafımız, gününe sabah namazı ile başlar. İş yerinin kilidini çevirdiğinde, besmele çeker. Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlarız. Biz bir tane helal paranın, bin tane haram paradan daha iyi olduğu inancı ile hareket ederiz” şeklinde ifade etti.

Ahiliğin temel kuralı alın teriyle geçinmek olduğunu vurgulayan Vali Murat Zorluoğlu ise, “Yardımlaşma ve toplum düzenini koruma ilkeleridir. Ahiler, satın alma işlerinde birlikte davranır, kazançlarının bir bölümünü paylaşırlar. Bozuk veya hatalı mal satmazlar. Fiyatları hep birlikte belirlerler. Meslek kurallarına uymayan üyeler, yalnızca teşkilattan çıkarılmakla kalmaz, mesleklerini bulundukları bölgede bir daha yapamazlar.

Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir”düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir.  Bu bağlamda bizlere düşen görev, ahilik kültürüne ve geleneğine sahip çıkılması ve yaşatılmasıdır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Murat Zorluoğlu yılın Ahisi Ali Aksoy’ a ahilik kaftanını giydirdikten sonra plaket verdi.

Daha sonra Elazığ Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem tarafından ‘Ahilik Kültürü Haftası' münasebetiyle Elazığ esnaf ve sanatkârlarına, teşkilatlarına bugüne kadar göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı Vali Murat Zorluoğlu’ na Ahilik Kaftanı giydirerek plaket takdim etti.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom