10 soruda 'Kentsel Dönüşüm' Kredisi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, '10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kredisi' soru ve cevaplarını yayımladı.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca, 17 Mart’ta açıklanan kentsel dönüşüm için maliklere, yüklenici ve konut üreticilerine yönelik hazırlanan destek paketleriyle ilgili merak edilen 10 soru ve cevabı, Bakanlığın resmi sosyal medya hesabından açıklamalı olarak anlatıldı.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, daha önce devreye alınan desteklere ilave olarak şimdi de riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ilişkin destekler sağlanarak dönüşümün hızlandırılması ve muhtemel doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olunması hedeflenen yeni destek paketini 17 Mart’ta açıklamıştı. Bakanlık yaptığı açıklamanın ardından merak edilen “10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kredisi” başlığı altında en çok sorulan sorular ve yanıtlarını resmî sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde geçici ve kalıcı konutlarla ilgili inşa sürecini aralıksız yürütürken bir taraftan da eş zamanlı olarak kentsel dönüşüm programını sürdürüyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre yeni yapıların inşasına ve kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar hızla sürdürülüyor ve bu çerçevede uygun finansman imkanları sağlanıyor.


Daha önce devreye alınan desteklere ilave olarak şimdi de riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ilişkin destekler sağlanarak dönüşümün hızlandırılması ve muhtemel doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olunması hedefleniyor.


Kentsel Dönüşüm Finansman Paketi çerçevesinde, riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların dönüştürülmesi için hazırlanan destek paketinde kamuoyu tarafından merak edilen “10 Soruda Kentsel Dönüşüm Kredisi” başlığı altında şu soru ve cevaplarına yer verildi:
KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNDE DEVLET DESTEĞİ NE OLACAK?
1.49 faiz oranının 0.70’ini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı karşılayacak, 0.79 faiz imkanıyla krediden yararlanılabilecek.
KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNDEN YARARLANMAK İÇİN BİR ŞART VAR MI?
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kuruluşlara riskli yapı tespitini yaptıranlar, bankaya müracaat edebilecek.
KİRACILAR YARARLANABİLECEK Mİ?
En az 1 yıldır riskli yapıda oturan kiracılar veya ikamet etmek şartıyla sınırlı ayni hak sahipleri yararlanabilecek.
1 KİŞİ BİRDEN FAZLA YAPI İÇİN KREDİ KULLANABİLECEK Mİ?
Bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı 3 milyon TL’yi geçemeyecek. Bu tutar altında birkaç dairesini dönüştürebilirse faydalanabilecek.
İKİNCİ DAİRE İÇİN DÖNÜŞÜM KREDİSİNDE FAİZ ORANI DEĞİŞECEK Mİ?
İlk daire için 0,79; diğeri için 0,89 oranla kredi verilecek.
İŞ YERLERİNİ DÖNÜŞTÜRMEK İSTEYENLER EN FAZLA NE KADAR KREDİ ALABİLECEK?
İşyeri için 1,10 faiz oranıyla 800 bin TL kredi alabilecek.
KAÇ YIL VADE YAPILACAK?
Konut kredilerinde 10 yıl, işyeri için 7 yıl vade uygulanacak.
BAŞVURU İÇİN SÜRE KISITLAMASI OLACAK MI?
Tahliye veya yıkım tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde, bankalara faiz destekli/kâr payı kredi için başvuru yapılabilecek.
KREDİ DESTEĞİNDEN YARARLANMAK İÇİN TÜM KOMŞULARIN ANLAŞMALARI MI GEREKİYOR?
Kredi desteğinden faydalanmak için binanın anlaşma ile tahliye edilmesi şartı aranıyor.
15 DAİRELİ BİR APARTMANIN DÖNÜŞÜMÜ İÇİN 15 DAİREYE DE AYRI KREDİ Mİ VERİLECEK?
Hak sahipleri farklıysa 15 daire de krediden yararlanabilecek.

Kaynak:Yeni Ufuk

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN