Ağbaba'dan, Ölüm Yıldönümlerinde Özal Ve Hamido Mesajı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden dönemin Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'nun ölüm yıldönümlerinde yazılı bir açıklama yaptı.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Editör

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden dönemin Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu’nun ölüm yıldönümlerinde yazılı bir açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 17 Nisan 1993 tarihide hayatını kaybeden 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile 17 Nisan 1978 tarihinde uğradığı suikast sonucu gelini ve 2 torunu ile birlikte katledilen dönemin Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu için bir mesaj yayınladı.

17 Nisan tarihinin Malatya siyasi yaşamında önemli bir gün olduğunu kaydeden Ağbaba, 8. Cumhurbaşkanı Özal’ın İsmet İnönü’nün ardından Malatya’nın çıkardığı ikinci cumhurbaşkanı olduğunu kaydeden Ağbaba, “Türkiye’nin siyasetine uzun yıllar yön vermiş, aldığı ekonomik kararlarla konuşulmaya devam eden, Malatya sevdalısı 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal Malatyalılar için halen  çok önemli bir değer olmaya devam etmektedir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, açıklamasının devamında 17 Nisan 1978 tarihinde Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu’nun , evine gönderilen bombalı bir paketin patlatılması sonucu gelini ve 2 torunu ile birlikte katledildiğini, bu olayın ardından dört gün süren ve ‘Malatya Olayları’ olarak anılan katliam yaşandığını belirterek “12 Eylül darbesine zemin hazırlayan önemli olaylardan biri olan Hamido’nun katledilmesi tüm yönleriyle ele alınarak aydınlatılmalıdır.” dedi. Ağbaba, “Turgut Özal’ı vefatının 29. Yıldönümünde, Hamit Fendoğlu’nu vefatının 44.Yılında rahmet ve saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN