Allah Birliğimizi Beraberliğimizi Dirliğimizi Bozmasın

Başkan Gürkan, Adıyaman'da gerçekleştirilen Apaziz Dede (Dede Aziz) anma etkinliklerine katıldı

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Dede Aziz Türbesini Koruma ve Güzelleştirme Derneği tarafından düzenlenen, Adıyaman merkeze bağlı Yedioluk Köyü’nde türbesi bulunan Apaziz (Dede Aziz) binlerce kişinin katıldığı anma programıyla anıldı. 

Anma programına Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, CHP Malatya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanları ile Sivil toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı.   

Anma Programına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yaptığı konuşmada, “Anadolu güzel insanların diyarıdır. Şair diyor ya, Arkadaş gel dolaş Anadolu’yu ne ulvi ne kutsi yerler görürsün. Kara sabanla çiftini süren, yurt için varını yoğunu veren böylece en yüksek rütbeye eren köylünün anlında terler görürsün. Anadolu’nun her karış toprağında erenler, seyitler ve irşat eden insanlar Anadolu’nun dört bir ocağına yayılmışlardır. Allah birliğimizi beraberliğimizi dirliğimizi bozmasın. Onun için Hacı Bektaş-ı Veli,  ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ diyor. Bir elimize ceylanı bir elimize aslanı alalım barış ve huzur içerisinde bu Anadolu topraklarını irşat edelim diyor. O irşat ekiplerinden biri de Apaziz Dede’nin bu yıl 56’ncı ölüm yıl dönümünde bulunuyoruz. Özellikle bu toplumun içerisinde bazen bizleri bölüp parçalamak isteyenler olabilir. Buna en güzel cevabı rahmetli Aşık Veysel, ‘Yezit nedir ne kızılbaş değil miyiz hep bir kardaş bizi yakar bizim ataş söndürmektir tek çaresi’ diyor. Bizim ateşimizi biz söndüreceğiz biz birbirimize sahip çıkacağız. İnsanlarımızın hepsi güzel insanlardır. Toplumumuzun barışa ihtiyacı var. İdarecilerimiz adil ve adaletli olma noktasında her kesim ve kesiti eşit tutma noktasında güneş gibi olması lazım. Güneş nasıl ki ışık ve ısısını gözünü kapatmayan, perdesini kapatmayan herkese ulaştırıyorsa yöneticilerimizin de bu şekilde olması lazım. Toplumu birlik ve beraberlik içerisinde yönetmesi lazım. Buradaki birlik ve beraberlikten son derece mutlu oldum. Aranızda bulunmaktan büyük bir onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Güzel bir yaşamın soncudur ki binlerce insan burada bugün Apaziz Dede’yi anmak için toplanmış. Yunus Emre, ‘Gelin tanış olalım işi kolay kılalım sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz. Biz gelmedik kavga için bizim işimiz sevgi işi dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldik’ diyor. Burada bulunan bütün katılımcılara saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN