Askerlik Affı Geliyor

Akparti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, bakaya ve kaçaklar için bedelli düzenlemesine ilişkin 20 maddelik teklifi Meclis'e sunduklarını duyurdu. 550 bin kişinin yararlanacağı bedelli askerliğin ücretini Milli Savunma Bakanlığının belirleyeceğini ifade eden Ünal, 'Yoklama kaçağı ve bakalar bedelli askerlikten yararlanacak' dedi.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

AKPARTİ Grup Başkanvekili Mahir Ünal bedelli askerlik af düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ünal, bakaya ve yoklama kaçağı olanlar için bedelli düzenlemesinin TBMM'ye sunulduğunu duyurdu. Düzenleme ile 550 bin kişiye askerlik affı geliyor.

Ünal, 7 kanunda düzenleme, değişiklik öngören ve 20 maddeden oluşan kanun teklifine ilişkin, ''Yoklama kaçağı, bakayalar bedelli askerlikten yararlanacak'' diye konuştu. Mahir Ünal ayrıca, "Genelkurmay Başkanı görev süresini yaş haddini 72 yaşına çıkarıyoruz'' dedi.

*7 KANUNDA DÜZENLEME VE DEĞİŞİKLİK

Ünal'ın açıklamalarından satır başları:

"Teklifimiz, bedelli askerlikten yararlanamayan yoklama kaçağı ve bakaya kaçaklarının da bedelli askerlikten yararlanmalarını düzenliyor.

Astsubayların 9. derece, birinci kademe yerine 9. derece 2. kademeden göreve başlamasına yönelik düzenleme astsubaylara yönelik müjdeyi içeriyor. Genelkurmay Başkanı'nın görev süresini yani haddini 72 yaşına çıkarıyoruz. Birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar uzatılabilmesi imkânı getiriliyor.

Harekât ve yurtdışı operasyon görevleri nedeniyle uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş sınavlarına katılamayanlara ilave sınav hakkı verilmesine ilişkin düzenlemeyi de içeriyor.

7 kanunda düzenleme ve değişiklik öngörüyor. 20 maddeden oluşuyor.

Ücretle ilgili de yani bakaya, yoklama, yoklama kaçağı ile ilgili de durumu, dövizle askerlikten dolayı geri dönme hakkı verilenlerin ücretleriyle ilgili Savunma Bakanlığı miktarları belirleyip kamuoyu ile paylaşacak. MSB'den gelen ve bu süreçle ilgili daha önce akademide 75 yaşa çıkarmıştık. Benzer düzenlemenin MSB'de özellikle Genelkurmay Başkanı'na dönük düzenleme yapılması makul karşılandı.

Kaynak:Yeni Ufuk

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN