Avrupa (Almaya) Modeli İSG Eğitimleri Devam Ediyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Çevrimiçi Etkileşimli Risk Değerlendirme Sistemi (O-IOHS) Projemiz kapsamında Avrupa İSG (Almanya) Modeli Sempozyumu açılış programı, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Yönetim Kurulu Üyeleri Yüksel Yüce ve Bayram Özdemir, Eğitmen-Almanya İSG Uzmanı Metin Aycil ve Proje Yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Sigortaya olan ihtiyaç her zaman artmaktadır
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve AB tarafından desteklenen “Çevrimiçi Etkileşimli İSG Risk Değerlendirme Sistemi (O-IOHS) Projesi” Eğitim toplantımızın açılışına hoş geldiniz. 

18 Ay sürecek ve başta Elazığ olmak üzere bölgemize ve uzaktan eğitimlerle çok daha geniş bir kitleye hizmet vermesi hedeflenen projemiz hakkında çok kısa başlıklar altında bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum.

Proje hedef grupları 
Madencilik sektörü şirketlerinden seçilecek ve çalışanların İSG konusunda farkındalığı artırarak ve yeni yaklaşımlar sunarak, etkileşimli online risk analizi yapılacaktır.

Proje Amacı
AB ülkelerinde yaygınlaşan Online İnteraktif ISG Uygulamalarının Türkiye’de bir ilk pilot uygulama olarak Elazığ TSO üyeleri için devreye alınması amaçlanmaktadır.  İlk etapta madencilik sektörü için geliştirilecek sistem ile mevcut durumda fiziksel olarak yerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmeleri, bu yeni sistem ile işletmelere zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca sistem ile ulusal düzeyde ISG uygulamalarının yerel düzeyde uygulamalarının verimliliği, bilinirliği ve veri tabanı oluşturulmasına katkı sağlanacaktır.

Proje Çıktıları
Online ISG Risk Değerlendirme Merkezi AB ülkelerinde uygulanan EU-OSHA izinli Risk Değerlendirme Merkezi statüsü kazandırılacaktır.

Proje ile yürütülecek faaliyetler kapsamında işletme sahiplerine, yöneticilerine ve çalışanlarına verilecek eğitimler (930 kişi) ve farkındalık atölyeleri ve işletmelerde İSG konusunda alınacak tedbirler ile kurumsal ve teknik kapasite artırılacaktır. iyi uygulamalar ve yasal düzenlemelere uyum düzeyinin artırılması. (79 adet Madencilik ve Taş Ocakçılığı Firması)

Projenin beklenen etkileri; 
Ölümlü veya yaralanan iş kazalarının sayısının azaltılması, meslek hastalığı sayısının azaltılmasıdır.
Madencilik sektörüne ve sektörde yer alan tüm aktörlere yönelik olarak çok değerli olan projemiz kapsamında verilen bu eğitime katılanlara 27 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenecek törenle sertifikaları takdim edilecektir.

Ben bu düşüncelerle, Projemizin tüm süreçlerine değer katan tüm işletmelerimize, paydaşlarımıza ve proje ekibimize teşekkür ediyor, projenin iş dünyamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Açılış toplantısının ardından Almanya İSG Uzmanı Metin Aycil, İSG uzmanlarına 5 gün sürecek eğitime başladı.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN