Baro Başkanı Onur Demez'in 1 Mayıs Basın Açıklaması

Baro Başkanı Onur Demez 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı vesilesi ile Basın Açıklaması yayınladı.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Kıymetli Malatyalı hemşehrilerimiz, saygıdeğer meslektaşlarımız ve değerli basın mensuplarımız...
 
1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür. Türkiye'de de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır ve o günden beri kutlanmaya devam etmektedir.
 
Bu günün esas amacı; dünyanın her yerinde işçi sınıfının ve emeği ile geçinenlerin her türlü sömürüye ve üreteni ürettiğine yabancılaştıran kapitalist sisteme karşı birlik, mücadele ve dayanışmadır.
 
Çalışanların yüz yıllarca süren, büyük bedeller ödenen mücadelesi  ile elde edilen  ekonomik ve demokratik kazanımlarının korunması bu gün daha da önem kazanmaktadır.
 
İşçi ve emekçilere karşı yapılan her türlü ayrımcılığa, ötekileştirmeye, baskılara ve yasaklamalara karşı barış, demokrasi, eşitlik için gerekli tüm hukuksal tedbirleri alarak hukukun en etkin şekilde kullanılması için bizler avukatlar olarak işçi ve emekçiler ile omuz omuza büyük emekler vermekteyiz.
 
Emeğe ve çalışan haklarına saygı demokratik kültürün, çalışma hayatının daha iyi standartlara kavuşturulması toplumsal refahın vazgeçilmez bir unsurudur. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, kayıt dışılık ile mücadele edilmesi, kadın istihdamının artırılması ve sosyal diyalog esas alınarak çalışma yaşamının geliştirilmesi devlet, işçi ve işveren kesimlerinin işbirliği yapması gereken en önemli konulardır.
 
Dünya genelinde kutlanan bu anlamlı günün, dayanışma ve birlikte çalışma kültürünün bir miladı olmasını diliyor; sürdürülebilir, kapsayıcı, adil, insan odaklı ve insana yakışır politikaların geliştirilmesini sağlamak için herkesi katkıda bulunmaya çağırıyoruz.
 
Malatya Barosu olarak, işçilerin ve çalışanların birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutlarken, her zaman emeğin ve ezilenlerin safında olduğumuzu, adaletin tecellisi için gerekli tüm çalışmaların yapılmakta olduğunu tüm halkımıza saygı ile duyururuz.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN