Başkan Akgün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu olsun

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı Metin AKGÜN, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 102. Yılı Dolayısıyla Mesaj Yayımladı.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Başkan AKGÜN masajında;
"Küresel salgın olan (Covid-19) koronavirüs kısıtlamaları azalmakla birlikte, ekonomiye olan yansımalarının tesiri her geçen gün artarken, Rusya’nın Ukrayna’ya olan saldırısının etkileriyle küresel dalgalanmaların tesirinin ekonomiye olan yansımalarının yarattığı enflasyondaki anormal artış ve halkın reel alım gücündeki azalmanın  psikolojisi, idrak ettiğimiz Ramazanın manevi duygularını yaşarken, Gazi Meclisimizin açılışının 102. Yılını kutlayacağız.

Son iki yıla olan yansımalarıyla; salgının ağır şartları altında idrak ettiğimiz milli ve manevi günlerin kutlama yıldönümünün bir güne sığdırılamayacağını, istikbalimizin teminatı olan minik yavrularımızın, aileleriyle bir ve beraber olup, aile sıcaklığında, istikbalin mana derinliğinde, sınırsız bir vatan, bayrak sevgisi ile istikbal ve istiklalin önemi farkındalığında yaşanan coşkulu kutlamalarla idrak edildiğini yaşadık.

Bundan 102 yıl önce, küresel eşkıyaların topyekun saldırılarla yok etmek istediği bir süreçte, her şeyin bittiği, umutların tükendiği bir anda, bu kutlu çatı altında bir araya gelen, ışık tutan önderinin liderliğinde, milli iradeye inanan o güzel insanlar, o emsalsiz kahramanlar, milli iradenin rehberliğinde, tarihin seyrini değiştirdiler.

TBMM bundan 102 yıl önce 23 Nisan 1920'de bir cuma günü açılmıştı. O tarihten itibaren Meclis “Milli İradenin” temsil yeri olmuştur. 

Büyük önder Atatürk, “Milli İradenin” temsil yeri olacak Meclis'in açılışı ile ilgili 21 Nisan 1920'de çektiği telgrafında; 

“Allah’ın yardımıyla Nisan'ın 23. Cuma günü cuma namazını müteakip Ankara'da Meclis'te küşat edilecek (açılacak), vatanın istikbali gibi en mühim hayati vazifeleri ifa edecek olan Meclis'in açılışını cumaya rastlatmakla o günü nimetinden istifade edilecek, cuma namazı kılınacak, Kuran'ın nurlarından ve namazdan güç kazanılacaktır. Namazdan sonra Meclis'in toplanacağı yere gidilecek, bir dua okunacak ve kurbanlar kesilecektir. İl merkezinde valinin düzenleyeceği üzere hatim indirilmeye başlanacak, cuma günü namazdan sonra Meclis'in toplantı yerinin önünde okunup bitirilecektir. Cenabı Hak'tan bizi muvaffak kılmasını niyaz ederiz.'' diyerek başlattığı bir süreçte çektiği bu telgraf ile; Milli Mücadelenin dayanacağı asli unsur olan milli ve manevi değerlere dönük hassasiyet dikkat çeker… 

Gazi Mustafa Kemal, TBMM’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920’yi Milli Bayram olarak ilan etmesi ve bu bayramı da “Bu günün çocukları, yarının büyükleridir.” diyerek bütün çocuklara armağan etmesindeki derin bir anlam, bir milletin bekası açısından; çocuğun ne kadar önemli olduğunun farkındalığına da işarettir…

102. yılını idrak ettiğimiz,  23 Nisan 1920 de açılan meclis; 
Esarete karşı milli direnişin ve şahlanışın merkezi olmuş, varoluş mücadelemizin kritik kavşak noktası olup, devletimizin ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı kutlu bir mekândır. 

Gazi Meclisimiz, bu kutlu açılışıyla; ülkemizin üzerine çöken karabulutları dağıtmış, milli iradenin aydınlatırken, buradan yükselerek sökecek bağımsızlık şafağının habercisi olmuş,

Milli Mücadelemizin merkezi olurken, milli egemenliğin doğuşuna, sarsılmaz bağımsızlık inancımızın ifadesi olan İstiklal Marşı'nın coşkuyla kabul edilişine, demokrasi yolunda atılan ilk adımlara da tanıklık etmiş,

23 Nisan; hürriyet ve istiklal uğruna, kanını, canını, bütün varını, sahibi oldukları her şeylerini feda etmeye hazır bir milletin, küresel eşkıyalara verdiği cevabın, tüm dünyaya ilan ettiği bir kutlu gündür...

23 Nisan 1920'de Meclisin açılmasından sonra, 23 Nisan 1924’de bayram olarak kutladığımız, 5 yıl sonra 1929 yılında ise 23 Nisan Çocuk Bayramı ilan edilen, 1979 yılında ise 6 farklı ülkenin katılımıyla uluslararası hale gelen bayramımızdır.

Büyük önder Atatürk’ün “Bu günün çocukları, yarının büyükleridir.” diyerek bütün çocuklara armağan etmesi bugünü aydınlatan bir ışıktır.  

Farkındayız ki: milletlerin istiklali ve dolayısıyla istikbalinin teminatı; nefsi ve nesli, istikbalin teminatı olan çocukları doğru ve dolu yetiştirmekle mümkündür. 

Bunun için de çocuğun milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihini ve kültürünü çok iyi öğrenmiş bir şekilde yetiştirilmesi önemlidir.  

Bu değerlerden mahrum bırakılan çocuklar kendi tarihlerine, örf ve adetlerine yabancılaşıp, başka milletlerin kültürleriyle baş başa kalır, geçmişleriyle gelecekleri arasında sağlıklı bir iletişim kuramazlar.

Bu açıdan, istikbalimizin teminat altında olmasını temin için, bu kutlu günü, Milli Bayramımızı” şeklen değil, mana boyutunda da değerlendirmek, çocuklarımızın “Milli İrade”nin temsil yeri olan TBMM’nin  mana derinliği ve işlevi açısından yaşantıya dayalı yetiştirilmeleri gerektiği yönünde her tür özenin gösterilmesi gerektiğine dikkat çeker, Şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu adına bu kutlu bayramımızı kutlarız. 


Metin AKGÜN
Eğitim Müfettişi
Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
 

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Celal DEMİRAY | 23 Nisan 2022 10:50

    Yürekten kutluyorum. Yüreğinize emeğinize sağlık değerli Can öğretmenim.

BUNLARA DA BAKIN