Başkan Doğan: Merkez Bankası Tahminleri Gibi Kamu Çalışanları ve Emeklilerin Maaş Artışları da Güncellensin!

Başkan DOĞAN'ın, Merkez Bankası Enflasyonu Güncellemesi Üzerine Basın Açıklaması Yayınladı

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

TEÇSEN Elazığ Şube Başkanı İbrahim DOĞAN, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerini güncellemesi sonrasında açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerinin tutmadığını, kamu çalışanları ve emeklilerinin artışlarının da güncellenmesi gerektiğini belirten DOĞAN, toplu sözleşmeni her yıl yapılması gerektiğini ifade etti.

Açıklamaları şöyle;
"Hatırlayalım, 2021 yılı Ağustos ayında yapılan 6. Dönem toplu sözleşmelerinde Merkez Bankasının 2022 için enflasyon tahmini % 7.8’di. Bu rakam üzerinden Yetkili ama etkisizler hükümet ile kamu çalışanlarına verilecek zam için göstermelik pazarlık yapmış ve 2022 yılı için %5+%7, 2023 yılı için ise %8+%6 artış oranı için imzalar atılmıştır.

Merkez Bankası toplu sözleşmenin hemen ardından tahminlerini güncellemiş,%7.8 olan tahmin önce %11.8’e, ardından %23.2’ye, sonrasında 42,8’e, ardından %57.92'ye ve son olarak da daha yılın ortasındayken %64.5'e yükseltti. 

Merkez Bankası tahminlerini güncellerken Merkez Bankasının tahminleri doğrultusunda verilen kamu çalışanlarının ve emeklilerinin artışları güncelleniyor mu? Tabii ki hayır...
Toplu sözleşmenin ikinci yılında da aynı kayıplar artarak devam edecektir. Öncelikle şimdiye kadar olan kayıplar karşılanmalı, enflasyon farkının haricinde sabit gelirlileri gerçek enflasyon karşısında ezdirmemek için EK ZAM yapılmalıdır.

Toplu sözleşmenin iki yılda bir yapılması da bu öngörülemez ortamda kamu çalışanları ve emeklileri için büyük kayıplar oluşturmaktadır. Bu nedenle nasıl ki bütçe her yıl yapılıyorsa toplu sözleşme de her yıl yapılmalıdır" diye ifade etti

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN