BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI, KENT MÜZESİ'NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ'ın kültür ve turizmine yeni bir değer olarak hayata geçirilecek olan Kent Müzesi'nin sona gelinen çalışmalarında incelemelerde bulundu.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Eser, hizmet ve gönül belediyeciliği ilkesi doğrultusunda şehri birbirinden kıymetli yatırımlarla donatarak Elazığ’ın gelecek vizyonuna değer katan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Müzeler Şehri Elazığ projesi kapsamında hayata geçirdiği Harput Musiki Müzesi, Basın Müzesi ve Hoca Hasan Hamam Müzesi'nin ardından Kent Müzesi’ni de kente kazandırmaya hazırlanıyor. 
GEÇMİŞTEN GELECEĞE BİR YOLCULUK
1896 yılında dönemin Elazığ Valisi Enis Paşa tarafından Çarşı Mahallesi’nde inşa edilen ve geçmişte hükümet konağı olarak hizmet veren, Osmanlı döneminin izlerini taşıyan tarihi bina, çalışmaların ardından, kent belleğinin kayıt altına alındığı, toplumsal hafızayı canlı tutacak Kent Müzesi olarak faaliyet gösterecek. Kent Müzesi bünyesinde, şehrin tarihi dönemleri, coğrafi, sosyal ve ekonomik yapısı, anılarda Elazığ (Harput), unutulmaya yüz tutmuş meslekler bölümü ile geleneksel yaşam kültürü bölümleri yer alacak. Kent Müzesi’ni ziyaret edecek olan vatandaşlar, milattan önce, Beylikler Dönemi, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi Kent Belleği, Elazığ Eğitim Tarihi ile Atatürk ve Elazığ temaları deneyimi yaşayacak olurken, Elazığ dokuma kültürü, Elazığ yemekleri, Elazığ musikisi, Elazığ giyimi, kunduracılık, ahşap ve taş işlemeciliği, şifa ve eczacılık, sarrafçılık, kalaycılık ve bakırcılık, madencilik, endemik bitkiler ve kök boyama, tarım kültürü ile bakkal kültürü minyatür ve modellemelerle geçmişe bir yolculuk yapma fırsatı yaşayacak. 
BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI; “GELECEĞİMİZİ İNŞA ETME HEDEFLERİMİZE ADIM ADIM İLERLİYORUZ”
Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, şehrin kalbinde hayata geçirilecek olan bu önemli müzede gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi. Yetkililerden bilgi alan Başkan Şerifoğulları; “Aziz Şehrimiz Elazığ’ımızın kültür ve turizmine katkı sağlama adına Müzeler Şehri Elazığ projemiz doğrultusunda Harput Musiki Müzesi, Basın Müzesi ve Hoca Hasan Hamam Müzesi’ni kentimize kazandırmanın onurunu ve gururunu yaşamıştık. Şehrimizin kadim kültür ve medeniyetini, övündüğümüz tarihini geleceğe taşımanın bilinciyle, geleceğimizi inşa etme hedeflerimize adım adım ilerliyoruz. Bu kapsamda Elazığ’ın tarihi ve kültürel değerlerinin geleceğe aktarılması, yaşatılması, ve korunması için kent belleğinin nesilden nesile aktarabileceği Kent Müzemize ilişkin çalışmalarımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Şehir merkezimizde hayata geçireceğimiz bu Kent Müzemiz, hem kıymetli hemşehrilerimize, hem de farklı illerden şehrimizi ziyaret edecek olan vatandaşlarımıza kentimizin geçmişine dair önemli bir deneyim yaşatacaktır. Kent Müzemizi de geleceğimize kazandırmış olmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız inşallah.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN