Büyükşehir Beton Santralleri ve Asfalt Plentleri Hizmete Girdi

Büyükşehir Belediyesi Beton Santralleri ve Asfalt Plentleri Düzenlenen Törenle Hizmete Girdi

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

YILMAZ: Malatya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin Bütçeye Oranla Yatırımı En Yüksek Belediyelerinden Olduğu İçin Başka Belediyelere Örnek Olsun

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Beton Santralleri ile Asfalt Plentlerinin açılış töreni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın teşrifleriyle 7 Kasım 2023 Salı günü saat 14.00’te büyük bir katılımla gerçekleştirildi. 

6 Şubat’ta vuku bulan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Malatya’da hem yapı stoku hem de altyapı zarar gördü. Oluşan tahribatların ardından acil hazır beton ve asfalt ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Büyükşehir Belediyesi 2 beton santrali 2 asfalt plenti kurarak, hizmete açtı. 

Beton Santralleri ve Asfalt Plentlerinin açılışı sırasında bir konuşma gerçekleştiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “29 Ekim tarihinde Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünü hep birlikte milletçe coşku ve sevinç içerisinde kutladık. Cumhuriyetimizin bizden istediği fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller istiyor. Cumhuriyet bize bir hedef gösteriyor. Muasır medeniyetin üstü. 

Türkiye Yüzyılında Sayın Cumhurbaşkanımız ve ekibi Marmaray, Osman Gazi, TOOG, SİHA, İHA, Köprülerle, Bölünmüş yollarla Türkiye’deki gönülleri birleştiren yollar yapılıyor. Bizlerde yerelde genel anlamda hizmetlere paralel olarak hiç durmadan duraksamadan Cumhurbaşkanımızdan almış olduğumuz ilham ve destekle, hükümetimizden, milletvekillerimizden aldığımız destekle şehrimizi ayağa kaldırmaya çalışıyoruz.  

MALATYA’YA 132 MİLYON EURO’LUK HİBE MÜJDESİ
Tören alanına gelirken Çevre Şehircilik ve İklim Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki aradı. 132 milyon Euro’luk hibeyi bize verdiklerini söylediler. Bu 132 milyon Euro’luk hibe yaklaşık 4 Milyar Türk Lirası’na tekâbül ediyor. Bu rakam Malatya’mızın yeniden yapılanmasında kullanılacaktır. Malatya’mıza hayırlı olsun. 

SORUNLARIN HEPSİNİ CUMHURBAŞKANIMIZIN DESTEĞİYLE ÇÖZMEYE BAŞLADIK
Yıllardır şehrimiz için söylenen sorunların hepsini bir bir Cumhurbaşkanımızın desteğiyle çözmeye başladık. Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz birçok hizmetin açılışını yapamadık. Cumhuriyetimizin 100. Yılında 2 bin 500 proje gerçekleştirdik. 100 büyük projeyi de hayata geçireceğiz.  Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezine biraz sonra Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla beraber geçeceğiz. Hemen onun yanında Kuzey Kuşak yolu, onun yanında Anayurt Bulvarı, Güldal Akşit Bulvarı, Güney Kuşak Yolu, Danişment Gazi Bulvarı, Alp Er Tunga Bulvarı hepsi bu dönemde açıldı. Pandemiye rağmen, 24 Ocak Elazığ Depremine ve Asrın Felaketi dediğimiz 6 Şubat Depremlerine rağmen hiç durmadan yoğun bir gayret içerisindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak saymakla bitiremeyeceğimiz eserleri Malatya’ya kazandırmaya devam ediyoruz. Durmak Yok Yola Devam diyoruz.

“2 MİLYON 200 BİN TON ASFALT ÜRETECEĞİZ”
Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmalarını ekranlarda hep birlikte izledik. İyi niyeti kötüye kullanan insanlarımız da oluyor. Haksız kazanç şeklinde fırsatı ganimet bilmeye çalışanlar oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak başta Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz olmak üzere bunlara hiçbir şekilde prim verilmeyeceğini, müsaade edilmeyeceğini ifade ettik. Bu doğrultuda Malatya’da arkadaşlarımıza beton santralleri kurulması talimatı verdik. An itibariyle iki beton santrali iki de asfalt plenti kurduk. Betonun metreküpünü 1500 TL’den veriyoruz. Beton santralinde yılda 1 milyon 200 bin metreküp beton üreteceğiz. İki asfalt plentinde de 2 milyon 200 bin ton asfalt üreteceğiz. Bunlar şehrimizin modernleşmesi anlamında yatırımlar olacaktır. Şirketlerimiz ve Büyükşehir Belediyemiz hakikaten güçlüdür. Depremlere, Pandemiye ve Küresel krizlere rağmen hiçbir yatırım en ufak bir inkıtaya mahal vermeden yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz önceki yıllardaki görevlerinde ve şimdi de Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevinde güzel hizmetleri alma noktasında Beydağı gibi arkamızda oldu. Kendilerine Malatya halkı adına müteşekkir olduğumu belirtmek istiyorum. Beton Santralleri ve Asfalt Plentleri aynı zamanda piyasayı regüle edecek haksız kazançların önüne geçecek. Diğer alanlarda da aynısını yapacağız.  Tesislerimizin şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”  dedi.  

BAŞKAN GÜRKAN’A VE EKİBİNE TEŞEKKÜR EDERİM
AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, “Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcım bugüne kadar Malatya’ya çok şeyler yaptınız. Malatya’nın 6 Şubat’ta yaşanan deprem sonrasındaki kalkınmasında, imarında da yakinen takip ettiniz. İnşallah yeniden Malatya’yı hep beraber ayağa kaldıracağız.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilk günden itibaren gerek hükümetimizi, gerek yerel yönetimlerimizin tamamını deprem bölgelerine odaklayarak, deprem bölgelerinde vatandaşlarımızın mağdur olmaması için azami gayret gösterme talimatını verdiğini biliyoruz. Sizlerin de Malatya’mıza gelip hem yerinde görmeniz hem de çözüm üretmeniz bizim için çok değerli.  Yerelde çok işler yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanımız ile ekibi, belediyelerimiz hükümetimizle beraber yerel kalkınmayı da birlikte gerçekleştirme noktasında büyük gayretleri oldu. Kırsal mahallelerimize gittiğimizde asfaltsız yolların çok az kaldığını bizzat gördük. Asfalt plent tesislerinin yapılması önemliydi. Bugün bu plentlerin resmi açılışını da hep beraber gerçekleştireceğiz. Beton santralleri fiyat dengesi noktasında önemli. Ben her iki tesisimizin Malatya’mıza, ülkemize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum” dedi.

“BATTALGAZİ’NİN TORUNLARI BUNU UNUTMAZ”
Malatya Valisi Ersin Yazıcı, “Şehri yeniden imar ederken, ne yazık ki özellikle betonla ilgili fiyat konusunda bizi üzen fırsatçılık olduğunu düşündüğümüz yanlış şeyler oldu. Büyükşehir Belediyemiz bu konuya müdahale ederek, kurmuş olduğu santrallerle piyasayı regüle edecek. Fırsatçılara şunu da ifade etmek isterim; Lütfen şehri birlikte ayağa kaldıracağız. Herkesin sorumluluğu var. ‘Dönem bu dönem deyip, istediğin fiyatla, koşullar uygun diye istediğim karla işi yaparım’ noktasında hareket etmeyelim. Malatyalı hemşehrilerimizin zor günlerinden istifade ederseniz, Battalgazi’nin torunları bunu unutmaz. Ben bir kez daha şehrimize bu beton santrallerini ve asfalt plentlerini kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine huzurlarınızda teşekkür ediyorum Tesislerimiz hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu. 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZE YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM
Açılış Töreni nedeniyle bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise şunları söyledi:  
“Anadolu’yu Anayurt yapan şehirdeyiz. Sultan Alparslan’ın gazilerine yoldaş olmuş Selçuklu’nun mührünü taşıyan Malatya’mızdayız. Malatya ki sahabelerle nurlanmış, Somuncu Baba dan Sadrettin Konevi’lere nice alimlere irfan pınarı olmuş.  Bir taraftan gazilere diğer taraftan alimlere, velilere ev sahipliği yapmak her memlekete nasip olmaz. 
Malatya her zaman bir olmuş beraber olmuş birlikten yana olmuş işgalci diye fitnecilere hiçbir zaman geçit vermemiştir. Malatya’nın en takdir ettiğim yönlerinden biri girişimciliğinin yanı farklı kesimleri bir arada yaşatma, her kesimi kucaklama kültürüdür. Malatya’nın bu güzelliğini bozmaya çalıştılar geçmişte ama hiç kimse başarılı olamadı, bundan sonra da Allah’ın izniyle Malatya’nın birliğini beraberliğini bozmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecek. 

CUMHURBAŞKANIMIZIN KALBİ SELAMLARINI MUHABBETLERİNİ İLETİYORUM
Malatya Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü ve büyük Türkiye davasında her zaman ön safta olmuş, her seçimde rekor destekle alnı ak çıkmıştı, bu vesileyle tüm Malatya bizim yoldaşımız diyen Cumhurbaşkanımızın kalbi selamlarını muhabbetlerini iletiyorum. 
Nasıl ki bugüne kadar Cumhuriyetimizin bu yüzyılında Malatya güzel başarılar, ilerlemeler ortaya koyduysa, Türkiye Yüzyılı dediğimiz yeni dönemde 2053 ve 2070’e doğru ufkumuzu genişlettiğimiz bir dönemde Türkiye yüzyılının inşasında da inanıyorum ki öncü şehirlerden biri Malatya olacaktır.  Asrın felaketinin yaşandığı ilk günden bu yana Malatya’da devlet millet el ele bu güzel şehri ayağa kaldırmak için tarihi bir çaba içindeyiz. Bir yandan barınma ve şehrin dönüşümü için kolları sıvamış iken bir yandan da ticaretin yeniden canlanması, sosyal hayatın yeşermesi için gayret ediyor Malatya’nın toplumun her kesimine bağrını açan, medeniyetlere beşiklik eden yapısı ile girişimci kültürüyle yeniden yükselişi için el birliği içinde çalışıyoruz. TOKİ konutları ve köy evleri hızlı şekilde yükselirken Malatya Çarşı Projesi Bakırcılar Çarşısı ve Yeni Sanayi Alanlarıyla ekonomide hayat buluyor. Şehir merkezinde 8 bini aşkın ticari yapıyı yine 3 bini aşkın konutu başlatacağız. Bir kısmı başladı gerisi de gelecek. 

MALATYA’NIN KALBİ DAHA GÜR, DAHA SAĞLIKLI ATACAK
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız bizzat bakanlık olarak bu işi yapacak ve şehir merkezi yeniden inşa edildiğinde Malatya’nın kalbi daha gür, daha sağlıklı atmış olacak. Malatya Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerinden birini sergileyerek, nerede bir ihtiyaç varsa o alanda hizmet üretmeye çalışıyor. Deprem süresince merkezi idare yerel yönetimler el ele gayret ettik, bugünlere geldik. İnşallah yaraları sarıp çok daha güçlü bir geleceği yine el birliği içinde inşa edeceğiz. İşte bugün özellikle depremden sonra Malatya’da hasıl olan beton ihtiyacını karşılamak üzere hızlı şekilde faaliyete geçirilen beton santrallerinin ve asfalt plentlerini hizmete açıyoruz. Malatya Büyükşehir Belediyemizin yaptığı MESTON ve Esenlik şirketleri eliyle hayata geçirdiği, sadece Malatya için değil bütün bölge için çok anlamlı olan bir tesisin açılışında bulunuyoruz.  Bu tesisler ihtiyacı karşılamanın yanı sıra fahiş fiyat oluşumlarını engelleme bakımından da çok önemli bir rol oynamaktadır. Az önce Başkanımız ifade etti oldukça önemli rakamlara ulaşmış fiyatlar bu tesislerin çalışmasıyla birlikte neredeyse yarı yarıya bir fiyat düşüşü yaşandı. Bu da bize şunu gösteriyor fahiş fiyata karşı en büyük panzehir daha çok üretim daha çok rekabet. Burada fırsatçılık yapmaya çalışanlara bütün bölgede de etkili bir denetimle yine cevap verdiğimizi, vermeye devam edeceğimizi de ifade etmek istiyorum. Gerekirse ilave düzenlemeler de yaparız, gerekirse bu şartları kötüye kullanmaya çalışanlara farklı yaptırımlar da geliştiririz. 

SELAHATTİN BEYE VE EKİBİNE YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM
Burada açtığımız tesislerin maliyeti yaklaşık bir buçuk milyar Türk Lirası. Bu tesislerin 1.000.000 metreküp üretim kapasitesi var, gerçekten önemli tesisler ve zamanında yapılmış ihtiyaç odaklı tesisler ben bu yaklaşımı için Büyükşehir Belediye başkanımız Selahattin Bey’e ve ekibine tüm emeği geçenlere, destek olan arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. 
11 ilimizi doğrudan etkileyen asrın felaketi tarımdan sanayiye birçok alanı olumsuz yönde etkilemiştir. Depremin konutlar üzerindeki maliyetinin yanı sıra altyapı maliyeti ve ekonomik sosyal hayat üzerindeki maliyetleri ihmal edilmemelidir. 3 boyutlu bir şekilde bu olaya yaklaşıyoruz, yaptığımız hesaplara göre 104 milyar lira bu depremin ülkemize maliyeti var. İlk anından itibaren kira ve nakdi yardımlarla vatandaşımızın yanında olduk, vatandaşımıza kaybettiğimiz canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum geride kalanlara bir kez daha sabır diliyorum. Bu depremde fedakarca görev yapan birileri medyada sosyal medyada başka bir takım gündemler oluşturmaya çalışırken sahada fedakarca ter döken herkese de bir kez daha şükranlarımı sunuyorum, Allah hepsinden razı olsun. Depremin yaralarını sararken yeni yer seçimine çok titiz bir şekilde yaklaşıyoruz, yıkılan ve ağır hasar gören mevcut yerleşim alanlarının arazi kullanımı ve afeti su durumunu belirlemiş durumdayız. Güvenli yerleşim alanları için dirençli şehirler yaklaşımımızla uygun şekilde planlama ve tasarım yapıyoruz. 

Depremden etkilenen tüm şehirlerimizde yaşanabilirliği en yüksek seviyeye çıkaracak kentsel dönüşüm seferberliğiyle afetlerin yaralarını sarmakla kalmıyoruz, gelecek Allah korusun olabilecek afetlere karşı da riskleri azaltıyoruz.  Son dönemde bu yönde çok önemli bir adım atıldı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yeni bir başkanlık kurduk Kentsel Dönüşüm Başkanlığı.  Eskiden sadece bir genel müdürlükte bu Çevre Şehircilik Bakanlığımızın bünyesindeydi, şimdi ayrı bir başkanlık oldu, altında da 3 tane genel müdürlük olan bir başkanlığa dönüştürdük. Kentsel dönüşümle ilgili kanunumuz da hâlihazırda bugün meclisimizde görüşülüyor, bugün yarın bitmesini bekliyoruz.”

MALATYA BAŞKA BELEDİYELERE DE ÖRNEK OLSUN
Devlet olarak 6 Şubat depremlerinden bu yana yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Malatya daha önce olduğu gibi yine girişimciliği ile tarihiyle kültürüyle, ihracatıyla, kayısısıyla, tarımıyla Türkiye yüzyılına yapacağı katkılarla gündemimize gelecek.  Ben şuna yürekten inanıyorum; Malatya ve Malatyalılar birlik beraberlik içinde işlerini yaptıkları sürece hiçbir sorun bizim için büyük değildir. Kalkınma Bakanlığı yapmış biri olarak kaynaklarımızı verimli kullanırsanız Cenabı Allah bu kaynaklara bir bereket verir iyi niyetli ve verimli işler yaparsanız sonuçta güzel olur bereketli olur, hiç olmayacak dediğiniz işler gerçekleşir. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve ekibini ben yürekten kutluyorum.  Bütün ilçe belediyeleriyle bir laf üstüne laf değil taş üstüne taş koyduğu için, bu kadar hizmeti gerçekleştirdiği için Türkiye'nin bütçeye oranla yatırımı en yüksek belediyelerinden öncü belediyelerinden olduğu için yürekten teşekkür ediyorum. İnşallah başka belediyelere de örnek olsun diyorum.  

Tekrar bu tesislerimizin Malatya'mıza, bölgemize, ülkemize, milletimize hayırlar getirmesini diliyorum, hayırlı olmasını diliyorum hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum.”
Gerçekleştirilen açılış sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve beraberindeki heyet Yeşilyurt İlçesi Yaka Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’ni de ziyaret etti. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN