ÇEKÜL Kültür Elçileri, 'Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı' Başarıyla Sona Erdi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle başlatılan 'ÇEKÜL Kültür Elçileri, Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı' başarıyla tamamlandı. Program kapsamında, Edremit ilçesindeki 16farklı okuldan 23 öğretmen, 634 öğrenciye doğa, kültür ve insan arasındaki vazgeçilmez ilişkiyi keşfettirdi.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Şubat 2024 tarihinde başlayan “ÇEKÜLKültür Elçileri: Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı”, BalıkesirBüyükşehir Belediyesi ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiylebaşarıyla tamamlandı. Program, Edremit ilçesindeki 16 farklı okuldan 23öğretmen tarafından 634 öğrenciye uygulandı. Eğitim, doğa, kültür ve insanarasındaki vazgeçilmez ilişkiyi temel alan etkinliklerle zenginleştirildi.
Balıkesir'in Zengin Mirası Keşfedildi
21-22 Şubat 2024 tarihlerindegerçekleştirilen öğretmen eğitimlerinin ardından programa katılan 27 öğretmen,Kentimin Öyküsü kılavuzunu öğrencileriyle uygulamaya başladı. Toplam 20etkinlikten oluşan kılavuz, sınıf içinde ve kentin farklı yerlerinde uygulandı.Örneğin, birçok sınıf Antandros Antik Kenti'ni ziyaret ederek Eskinin BilimiArkeoloji etkinliğini gerçekleştirdi. Motiflerdeki Doğa etkinliği ileöğrenciler, bölgedeki canlıları ve bu canlıların kültür üzerindeki etkilerinikeşfetti. Geçmişten Öğreniyorum etkinliği ile miras, bellek ve müzekavramlarını öğrendiler. Geleneksel Konutlar etkinliği ise öğrencilerin yerelmimariyi keşfetmesini sağladı.
12 Haziran'da gerçekleştirilen programkapanış etkinliği, IDA Madra Jeoparkı Müzesi'nde yapıldı. Etkinliğe BalıkesirBüyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü Derya Solak, ÇEKÜL VakfıGenel Sekreteri Ilgın Sözen ve Bilgi Ağacı Eğitim Uzmanı Pınar Ayöz Saydamkatıldı. 24 öğretmen ve öğrencilere katılım sertifikaları takdim edildi.
ÇEKÜL Vakfı Genel Sekreteri Ilgın Sözen,programın öğrenciler üzerindeki etkilerini vurgulayarak, "Öğrencilerimiz Balıkesir'i doğası vetarihiyle etkileşim içinde, geçmişten bugüne yaşamaya devam eden mirası farklıyönleriyle keşfetti" dedi. Öğretmenler, programın öğrencileresağladığı faydaları dile getirerek, yeni sınıflarıyla programı uygulamaya devametmek istediklerini belirttiler. Sertifika töreninin ardından katılımcılar,Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti ve yerel tarımsalürünler hakkında bilgi aldı.
Başarıyla tamamlanan ÇEKÜL KültürElçileri: Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı'nın, önümüzdeki dönemlerdeBalıkesir'in farklı ilçelerindeki öğretmen ve öğrencilerle buluşmasıplanlanıyor.
ÇEKÜL Hakkında
ÇEKÜL(Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) ülkemizin doğal vekültürel varlıklarını korumak amacıyla 1990 yılında Prof. Dr. Metin Sözenöncülüğünde kuruldu.
Kuruluşundanbu yana doğa-kültür-insan arasındaki yaşamsal uyumun savunucusu oldu. ÇEKÜL,“Doğa ve Kültürle Varız” sloganıyla hayata geçirdiği proje ve programlarla, enküçük yerleşmeden ülke bütününe açılan bir koruma yaklaşımı benimsedi.
Kültüreldokunun korunarak geleceğe aktarılması için koruma amaçlı kent planlarıhazırlanmasını, tarihi mahallelerin, geleneksel çarşıların korunmasını, sivilmimari örneklerinin restore edilerek yeni işlevler kazanmasını, kentmeydanlarının yeniden canlanmasını, kent müzeleri ve arşivlerinin kurulmasınısağladı.
Ülkenindört bir köşesindeki küçüklü büyüklü kentte koruma hareketini, korumaseferberliğine dönüştürerek tarihi dokunun çağdaş kentle ilişkilendirilmesine,kentlere kültür ve doğa öncelikli bir gelecek vizyonu kazandırılmasına öncülüketti.
Doğaldoku kaybolmaya başladığında insanın yaşam alanının tükendiği, kültürelmirasını yitirmeye başladığı bilinciyle hareket ederek toprağı, yeşili korumakve çoğaltmak için İstanbul’da başladığı ağaçlandırma çalışmalarını Anadolu’nunher karışına yaydı.
ÇEKÜL,Anadolu kentlerindeki yerel yöneticilerin, üniversitelerin, sivil toplumkuruluşlarının, girişimcilerin ve halkın; kentlerinin benzersiz doğal vekültürel birikiminin farkına varması, bu değerli birikime sahip çıkması içinyol göstermeye devam ediyor.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN