'Eğitim Sistemimiz Karaya Oturmuş Bir Gemidir'

İYİ Parti İl Başkanı Servet Gürgözeler 2022 2023 eğitim öğretim yılının 12 Eylülde açılmasının ardından eğitimde yaşanan aksaklıkları açıklayarak, Türkiye'de eğitim sisteminin yetersiz olduğunu söyledi.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Gürgözeler yaşanan problemlere değinerek Türkiye'de eğitimin yetersizliğini  ve çocukların ilgi alanlarına göre yönlendirilemediğinin altını çizerken İYİ Partinin eğitim öğretim alanında yeterli ve donanımlı kadrolarla çözüm odaklı çalışacaklarının altını çizdi.

Gürgözeler şu ifadelere yer verdi " Bu eğitim sistemiyle çocuklarımız ve gençlerimiz ne yazık ki kendi alanlarına yönelemiyor tabiri caizse mecbur bırakılıyorlar" dedi. Gürgözeler ilimizdeki öğretmenevi ve eğitim sistemimiz  konusuna da değinerek şunları ifade etti:

"Ülkelerin varlığı ve devamlılığı, yetişen nesillerin birikim ve donanımları ile ölçülür. Şüphesiz ki millet olarak var olmanın, varlığını sürdürmenin, kalkınmanın, refahın temellerinde eğitim öğretim vardır.

"EĞİTİM SİSTEMİMİZ KARAYA OTURMUŞ BİR GEMİDİR"

Türkiye’mizdeki ezberci eğitim sistemi ile ülkemizin ne hale getirildiği herkesin malumudur. Türkiye genelinde uygulanan eğitim sistemi maalesef, çocuklarımızı ve gençlerimizi zekâ, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yetiştirmekten uzak;  yetersiz ve sakattır. Bu yetersiz ve sakat eğitim sistemi yetmezmiş gibi Elazığ’ımızda son yıllarda eğitim öğretim konusunda eksiklikler, hata ve aymazlıklar çocuklarımızı, onları yetiştiren öğretmenlerimizi dolayısı ile şehrimizin eğitim ve öğretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Üzülerek belirtmeliyim ki eğitim sistemimiz karaya oturmuş bir gemidir.

Elazığ’da eğitim ve öğretimin tepetakla oluşu tecrübe ve liyakat sahibi 68 okul müdürünü bir gece içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden alınması ile başladı. Olumsuzluklar bundan sonra artarda geldi. Bir il düşünün ki eğitim ve öğretime şekil ve yön verecek olan yönetim kadrosunun kalıcı bir binası yok. Evet, yanlış değil bugün 10 yıla yaklaşan bir süredir Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğünün hizmet binası yok. Evrakları sırtlarında kapı kapı dolaşıyorlar. Bırakın velileri öğretmenlere dahi sorsanız bazıları Milli Eğitim Müdürlüğünün tam olarak adresini tarif edemezler.

Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü için eski hükümet konağının yıkımı ile başlayan bu mekânsızlık hâlâ devam ediyor. Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü önce Akpınar Mah. Kolordu Caddesinde yetersin bir binaya taşındı. 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi sonrası 667 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile kapatılan 820 yurttan biri olan Elazığ Kültür Mahallesi Atatürk Bulvarındaki yurda taşınmak istediler; ancak buda mümkün olmadı.

Bugün Türkiye’nin illerini bırakın hangi ilçesine giderseniz gidin öğretmenevi vardır. Yalnızca Elazığ il merkezinde öğretmenevi yoktur. Yok muydu? Vardı elbet! Ancak depremi fırsat bilerek okul yıkan Elazığ Belediyesi, Elazığ’da görev yapan 9.000 öğretmenin tek vasıta ile ulaştıkları öğretmenevine de aynı gerekçe ile ellerinden aldı. Elazığ Belediyesinin resmi internet sitesinden öğrendiğimiz kadarı ile öğretmenevi olarak öğretmenlerin kullandıkları aynı zamanda Elazığ’daki okulların kültürel ve sosyal faaliyetlerinin sergilendiği bu tarihi bina; belediyenin vizyon projeleri çerçevesinde kıraathane yapılacakmış. İşte milli ve manevi dünyamızı bezeyen; duygularımıza, ruhumuza, hitap ederek onları güzelleştiren, yeniliği, gelişmeyi,  bilimi öğreterek yolumuzu aydınlatan öğretmenlere verilen değer… İşte eğitim öğretimin koordinesi ile yükümlü bulunan Milli Eğitim Müdürlüğüne biçilen imkân…

"NE YAPILMAK İSTENİYOR, ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL"

Oysa öğretmenevi olan Elazığ’ımızın en eski taş binalarından biri olan bu bina 1952 yılına kadar Halkevi olarak hizmet veren bu bina bakanlar kurulu kararı ile Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiş, öğretmen okulu, Eğitim Enstitüsü ve Mehmet Akif Ersoy Lisesi, 1982 yılından 2020 yılına kadar öğretmenevi olarak hizmet vermiştir. 

İnsanın betona tercih edildiği bu günler elbette sona erecektir. İYİ Parti iktidarı yarınlarımızı kucaklayacak çocuklarımızı ve gençlerimizi bir yandan zekâ ilgi yetenekleri doğrultusunda yetişmeleri için her türlü gayreti gösterecek diğer yandan da onları yetiştiren öğretmenlere hak ettikleri değeri verecektir.
 

Kaynak:Yeni Ufuk

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN