Ejder Açıkkapı: Elâzığ'da Konut İhtiyacının Giderilmesi için Çalışmalar Tüm Hızıyla Sürüyor

AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, 2020 Sivrice ve 2023 Kahramanmaraş merkezli depremleri tüm şiddetiyle hisseden Elazığ'da depremlerin ardından ortaya çıkan konut ihtiyacının giderilmesi için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından TOKİ eliyle başlatılan çalışmalara değinen Elazığ Milletvekili Açıkkapı, "6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan depremler sonrası Elazığ ilimizde meydana gelen hasarlar nedeniyle toplamda 3,180 adet konutun inşasına başlanmıştır.Bu kapsamda Elazığ'ın Merkez, Sivrice, Karakoçan, Baskil ve Palu ilçelerinde depremzedelere yönelik konut inşaatları sürdürülüyor. Ayrıca 4570 konutun ihale süreci de devam ediyor.” dedi.


KONUT YAPIM SÜRECİNİN GÜVENLİ VE HIZLI ŞEKİLDE TAMAMLANMASI İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ
Açıkkapı, Elazığ’da yapımı devam eden konutlara ilişkin, "Yemişlik Mahallesi'nde 1,382 konut, Aşağı Holpenk Mahallesi'nde 505 konut, Sivrice İlçesi Kürk Beldesinde 130 konut, Karakoçan'da toplamda 357 konut, Palu'da ise 790 konut inşaa ediliyor. Bu projelerimizin yanı sıra, ilimizde dükkan ve ticaret merkezi inşaatları da devam etmektedir. Bu projelerde genel olarak kazı, hafriyat işleri ve temel betonarme imalatları tamamlanmış durumda olup, bazı bloklarda ise betonarme ve ince imalat işlemleri sürüyor. “ bilgilerini paylaşıp,  “Sürecin güvenli ve hızlı şekilde tamamlanması için gerekli girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.


2020 SİVRİCE DEPREMİ SONRASI 21 BİN 786 KONUT HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ
Elâzığ Sivrice merkezli depremler sonrasında TOKİ'nin 21 bin 786 konutun kısa süre içinde tamamlayarak hak sahiplerine teslim ettiğini hatırlatan Açıkkapı, “24 Ocak 2020'de merkez üssü Sivrice olan ve 41 vatandaşımızın vefat ettiği depremin ardından hemşehrilerimizin konut ihtiyacının karşılanması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinesinde TOKİ tarafından kentin farklı noktalarında 21 bin 786 konutun inşaası tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi. Kahramanmaraş depremi sonrasında yaşanan 5 can kaybıyla birlikte binalarda da büyük hasarlar meydana geldi. Bu durum doğal olarak konut ihtiyacını artırdı. Bu ihtiyacın karşılanması noktasında çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.” dedi.


2002’DEN GÜNÜMÜZE ELAZIĞ’DA 30 BİN 50 KONUT İNŞAA EDİLEREK HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ
TOKİ'nin Elâzığ'daki çalışmalarına dair verileri de paylaşan Açıkkapı, “AK Parti hükümetleri döneminde dar gelirli ve orta gelirli vatandaşlarımızın konut sahibi olabilmeleri amacıyla birçok proje hayata geçirilmiştir. TOKİ eliyle Elâzığ'da 30 bin 50 konut inşa edilerek hak sahiplerine teslim edilmiştir. Yine TOKİ eliyle ilimizde 7 Aile Sağlık Merkezi, 1,119 Ticari İşyeri, 21 Cami, 4 Hastane, 11 Kamu Hizmet Binası, 15 İlköğretim, 2 Kütüphane, 10 Lise, 3 Pansiyon, 1 Sevgi Evi, 4 Spor Salonu ve 10 Ticaret Merkezi inşa edilerek hizmete sunulmuştur." ifadelerini kullandı.


SOSYAL KONUT YAPIM SÜRECİ DE DEVAM EDİYOR
Açıkkapı, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesiyle ilgili de açıklamalarda bulunarak , “Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut projesi de hayata geçirilmişti. Bu kapsamda İlimizde 6 bin 138 sosyal konut dar gelirli vatandaşlarımızın konut sahibi olmalarına imkan tanınacak. 6 bin 138 sosyal konuttan  4 bin 307’si inşaa edilerek hak sahiplerine teslim edildi. 1831 sosyal konut için de çalışmalar devam ediyor. Bunlar afetzedeler için inşa edilen konutların dışında inşaa edilen, edilecek olan konutlar.  Elazığ merkezde 679, Ağın’da 120, Alacakaya’da 75, Arıcak’ta 105, Baskil’de 80, Karakoçan’da 188, Keban’da 88, Kovancılar’da 214 , Palu’da 282 sosyal konut inşa edilerek  dar gelirli vatandaşlarımıza teslim edilecek.” dedi.


SIKINTILARI BİLİYORUZ, ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Depremler sonrası Türkiye genelinde kira fiyatları sorunlarının baş göstermesiyle ilgili de konuşan Açıkkapı, “Kira fiyatlarında yaşanan artış ve fırsatçılığa karşı da tedbirler alıyoruz. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için her türlü önlemi alacağız. Hemşehrilerimiz müsterih olsunlar, vatandaşlarımızın mağduriyetinden yararlanmaya kalkan fırsatçıları görüyor, biliyoruz. Aziz şehrimizin güzel insanları neyin ne olduğunun farkında. Bu sorunları çözebilecek iradenin ve liderlik vasfının Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da olduğunu hemşehrilerimiz çok iyi biliyor. ” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN