Ejder Açıkkapı: Güçlü Elazığ, Güçlü Türkiye için Var Gücümüzle Çalışacağız

Türkiye'nin 2053 vizyonunu şekillendirecek olan 12. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. AK Parti Elazığ Milletvekili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Ejder Açıkkapı, yeni kalkınma planının Türkiye'nin geleceğini aydınlatma adına önemli bir kılavuz olacağını söyledi.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AK Parti Elazığ Milletvekili Açıkkapı, "12. Kalkınma Planı, Türkiye'nin önümüzdeki 5 yıllık süreçte nasıl bir rota izleyeceğini ortaya koyuyor. Bu planın nitelikli insan kaynakları, istikrarlı ekonomik büyüme, yeşil ve dijital dönüşüm, sürdürülebilir çevre ve iyi yönetişim gibi temel başlıklar altında ülkemizin potansiyelini nasıl en üst düzeye çıkarabileceğini gösterdiğini düşünüyorum. “ dedi.

BU PLAN SADECE HÜKÜMET POLİTİKASI DEĞİL, TÜRKİYENİN VİZYONUNU YANSITIYOR

Açıkkapı, 2024-2028 yıllarını kapsayan On İkinci Kalkınma Planının sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve iş dünyası gibi geniş bir kesimin katkısıyla Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlandığına da dikkat çekerek, "Bu ortak akıl, planın sadece bir hükümet politikası olmadığını, tüm Türkiye'nin vizyonunu yansıttığını gösteriyor. Sn. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz da bugün Plan ve Bütçe Komisyonumuzda On İkinci Kalkınma Planı’na ilişkin kapsamlı bilgilendirmede bulundular.  ifadelerini kullandı.

GÜÇLÜ ELAZIĞ, GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın On İkinci Kalkınma Planı hakkında yaptığı açıklamaları da hatırlatan AK Parti Elazığ Milletvekili, "Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi, 2028 yılında 1 trilyon 589 milyar dolar millî gelire ve 17 bin 554 dolar kişi başına gelire ulaşma hedefimiz, Türkiye'nin uluslararası arenada daha güçlü bir konumda olmasının yanı sıra vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik kararlılığımızı da gösteriyor. Bizler bu süreçte hem aziz şehrimizin kalkınması hem de Türkiye'nin hedeflerine ulaşması hususunda tüm gayretimizle çalışacağız. Güçlü Elazığ, güçlü Türkiye için durmayacak, yorulmayacak, Sn. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye Yüzyılı hedeflerine kavuşacağız Allah'ın izniyle." şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ON İKİNCİ KALKINMA PLANIYLA İLGİLİ MESAJ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan On İkinci Kalkınma Planıyla ilgili şu mesajı paylaştı:

2053 vizyonuyla çalışmalarını yürüttüğümüz, Türkiye'nin gelecek 5 yılına dair yol haritasını ortaya koyan 12’nci Kalkınma Planımızı tamamlamış bulunuyoruz.                                                             

Sivil toplum kuruluşlarımızın, meslek örgütlerimizin, iş dünyamızın katkılarıyla, ortak akılla hazırladığımız 12’nci Kalkınma Planımızı bugün Meclisimizin takdirine sunuyoruz.

5 yıllık kalkınma planımız 5 ana eksenden oluşmaktadır.

1- Nitelikli insan, güçlü aile, sağlıklı toplum.

2- İstikrarlı büyüme, güçlü ekonomi.

3- Yeşil ve dijital dönüşümle rekabetçi üretim.

4- Afetlere dirençli yaşam alanları, sürdürülebilir çevre.

5- Adaleti esas alan demokratik iyi yönetişim.

12’nci Kalkınma Planı döneminde;

Ortalama %5 oranında istikrarlı ve dengeli bir büyüme hedefliyoruz.

2028 yılında 1 trilyon 589 milyar dolar millî gelire, 17 bin 554 dolar kişi başına gelire ulaşmayı amaçlıyoruz.


Yılda ortalama %3 istihdam artışı sağlayarak dönem sonunda işsizliği %7,5 düzeyine indirmeyi öngörüyoruz.

Mal ihracatını 375 milyar dolara yükselterek, turizm gelirlerinde 100 milyar dolar seviyesine çıkarak cari işlemler açığını sıfıra yakın bir seviyeye düşürmeyi amaçlıyoruz.

Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi, 2028 yılı sonunda %4,7’ye geriletmeyi hedefliyoruz.

Türkiye Yüzyılı’na giden yolda devletimize ve milletimize rehberlik edecek 12’nci Kalkınma Planı’nın hayırlı olmasını diliyorum.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN