Elazığ 65.Sırada

Online kitap satış platformu İdefix, geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin okuma haritasını çıkardı.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Online kitap satış platformu İdefix, Türkiye'nin kitap okuma istatistiklerini yayınladı.

Açıklanan verilere göre Türkiye’de 81 il içinde Elazığ kitap okumada 65.sırada yer aldı. Elazığ, bu istatistikle en az kitap okuyan 20 il arasında yer alıyor.

Online kitap satış platformu İdefix, Türkiye'nin kitap okuma istatistiklerini yayınladı. Bu istatistiğe göre en çok kitap okuyan iller sıralamasında Elazığ 65. oldu.

Bu haritaya göre Türkiye’nin illere göre kitap okuma sıralaması belirlendi.

Bu sıralamaya göre; Türkiye’de en çok hangi kitaplar okunuyor? İl il en çok okuyan şehrin hangisi olduğu, hangi yazarlar ve yayınevleri daha çok tercih ediliyor.

İşte bu sorulara cevap bulabiliyoruz.

ELAZIĞ DİPLERDE

Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehri Ankara. Ankara’yı 2.04 okuma endeksi ile İstanbul takip ediyor. Elazığ’ın sıralaması ise pek mutlu etmedi. İllere göre kitap okuma sıralamasında Elazığ 65. Sırada yer aldı.

Son sıralarda yer alan Elazığ okuma haritasında kırmızı renk ile en altlarda yer aldı.

SIRALAMA NASIL YAPILIYOR?

İdefix, web sitesinde son 6 ayda satın alınan kitapları göz önüne alarak bu listeyi hazırlıyor. Bu şekilde Türkiye’nin hangi şehrinde hangi kitabın satın alındığı kolaylıkla ortaya çıkmış oluyor.

Bu veriler ışığında; son altı ayda satılan kitap adedi, bir şehirde satın alınan kitap adedi gibi veriler hesaplanabiliyor.

EN ÇOK KİTAP OKUYAN ŞEHİRLER?

Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehri Ankara. Ankara’yı 2.04 okuma endeksi ile İstanbul takip ediyor. Ardından; Muğla, İzmir, Eskişehir, Çanakkale, Tunceli, Edirne, Yalova, Kocaeli sırasıyla en çok kitap okuyan on şehri yer alıyor.

UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü), Türkiye’nin kitap okuma oranına göre dünyada 86’ncı sırada yer aldığını açıklamıştı.

Türkiye’nin kitap endüstrisinde iyi düzeylerde olduğu bilinse de, elde edilen verilere göre aynı başarıyı okuma oranında gösteremediği görülüyor.

HANGİ YAZARLAR VE HANGİ KİTAPLAR TERCİH EDİLİYOR?

Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Yuval Noah Harari, birçok şehirde en çok sevilen yazarlar arasında bulunuyor. Sabahattin Ali, Yaşar Kemal ve Jules Verne gibi isimler de okurlar tarafından sevilen diğer yazarlar arasında öne çıkıyor. İş Bankası Kültür Yayınları, Can Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları da en çok tercih edilen yayınevleri arasında dikkat çekiyor.

Kaynak:Yeni Ufuk

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN