ELAZIĞ'A YAKIŞAN FUAR

Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Kitap Fuarı, Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen açılış programıyla kapılarını okuyuculara açtı.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

HABER-DİLARA MENGÜNOĞUL

 Elazığ Belediyesi'nin 4.Kitap Fuarı kapılarını açtığı ilk andan itibaren kitap severlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Saat 14.00’da kapılarını açan fuar birkaç dakika içinde doldu.

Kitap fuarını özleyen Elazığlılar, hafta sonunda çocuklarıyla birlikte fuarın yolunu tuttu.

Fuarda, 70'i ulusal yayın evi olmak üzere çok sayıda stant kuruldu.

Kitap severlerin kolaylıkla ulaşabildiği Elazığ Kitap Fuarı, stantlardaki milyonlarca kitap, yazarlar, söyleşiler, imza günleriyle 9 gün boyunca okumayı seven herkesi konuk edecek.

Açılışa Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, FÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı, Elazığlı Sanatçı Esat Kabaklı, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Fuar'ın açılışında konuşan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, " Elazığ’ımıza çok yakışan bir mekanda, çok yakışan bir organizasyon ile bir aradayız" dedi.

"KİTAP FUARI BÜYÜK BİR ÖZLEMLE BEKLENİYORDU"

Kitap Fuarının Elazığ’ın kültür ve sanat hayatında çok önemli ve anlamlı katkılar sağlayacağını ifade eden Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, "Tarih, kültür, sanat, ilim, irfan merkezi Harput’un varisi Elazığ’ımıza çok yakışan bir mekanda, çok yakışan bir organizasyon ile bir aradayız.

Biliyorum ki Kitap Fuarı, bugün burada olan ve olamayan hemşehrilerimiz tarafından büyük bir özlemle bekleniyordu. Fuarımızı anısına düzenlediğimiz, şehrimizin yetiştirdiği fikir, edebiyat ve gönül insanı, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Şeyhülmuharririn Ahmet Kabaklı hocamızı rahmetle anıyorum". Dedi.

"10 BİN ÖĞRENCİYE HEDİYE ÇEKİ VERECEĞİZ"

9 gün sürecek olan Kitap Fuarı'nı ziyaret eden öğrencilere hediye çeki vereceklerini belirten Şerifoğulları; "Fuarımızda birbirinden kıymetli kalemler imza ve söyleşi programlarıyla okurlarıyla bir araya gelecek.

Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde öğrenci kardeşlerimizi fuar alanımıza taşıyacağız. Yine fuarımızı ziyaret eden 10 bin öğrencimize hediye çeki vereceğiz. 7’den 70’e tüm kitap dostlarının binlerce esere ulaşacakları ve birbirinden değerli kalemlerle buluşma fırsatı yakalayacakları Kitap Fuarımıza davet ediyorum” ifadelerine yer verdi. Fuarı değerlendiren, Elazığ Valisi Ömer Toraman ise, "Elazığ'ın İlk fuar organizasyonun da Kitap Fuarı olmasını anlamlı buluyorum" dedi.

"ELAZIĞ BİR KÜLTÜR VE MEDENİYET ŞEHRİ"

Kütür sanat etkinliklerine Uzun bir aradan sonra, start verdiklerini belirten Vali Ömer Toraman, "Elazığ bir kültür, medeniyet şehri.

Yaşamış olduğumuz deprem ve arkasından ülke olarak yaşamış olduğumuz salgın nedeniyle bu alanda bir kısım faaliyetlere ara vermiş olması bir boşluk meydana getirdi.

Ancak il tanıtma kurulunda belediye başkanımız, rektörümüz ve ilgili paydaşlarla yaptığımız istişareler neticesinde artık bu ortamdan uzaklaşıp Elazığ’ın hak ettiği kültür sanat faaliyetlerine yoğunlaşması gerektiğini müştereken karar verdik" dedi.

"İLK FUARIN KİTAP FUARI OLMASI ÇOK ANLAMLI"

Vali Toraman, Elazığ'a kazandırılmış olan ilk fuar organizasyonun kitap fuarı olmasını anlamlı bulduğunu ifade ederek,"Bugün ilkini düzenlemiş olduğumuz ekim ayında kitap fuarıyla bu kültür sanat faaliyetlerinin açılışlarını yapmış oluyoruz.

Bu arada Elazığ, pek çok ilin gıpta ile baktığı ulaşmak istediği bir esere de sahip olmuş oldu.

Bu önemli eseri şehrimize kazandıran belediye başkanımıza ve projeye destek veren Fırat Kalkınma Ajansına teşekkür ediyorum.

İlk fuar organizasyonun da Kitap Fuarı olmasını anlamlı buluyorum” diye konuştu.

Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı ise gençlerin kitapla buluşması noktasında Kitap Fuarını düzenleyen Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'na teşekkür etti.


 

Kaynak:Yeni Ufuk

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN