Elazığ 'da Orman Benim Kampanyası! Yarın Yapılacak

Orman yangınlarının önlenmesi, olası yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararların en aza indirilmesi ve vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla bütün illerde yarın 'Orman Benim' kampanyası düzenlenecek. Elazığ'da'da valilik ve Orman İşletme Müdürlüğü koordinesinde yapılacak etkinlik 3 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10:00'da bütün il ve ilçelerimizde eş zamanlı olarak düzenlenecektir.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Türkiye'de havaların ısınmasıyla her geçen gün artan orman yangınlarını önlemek amacıyla Orman Genel Müdürlüğü, bir farkındalık kampanyası başlatıyor.

Tüm il ve ilçelerde aynı anda düzenlenecek olan 'Orman Benim' kampanyası kapsamında Elazığ’da 3 Mayıs’ta saat 10.00'da yol kenarları, tarım arazileri gibi yerlerde yanıcı maddeler azaltılacak ve çöp temizliği yapılacak.

İSTATİSTİKLERE GÖRE YANGINLARIN YÜZDE 90'INI İNSAN KAYNAKLI

Orman Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamaya göre orman yangınlarının yüzde 90'ı insan kaynaklı olarak çıktığı görülmektedir.

Orman Genel Müdürlüğü, insan kaynaklı çıkan yangınların sebeplerini şu şekilde açıkladı:

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin de etkisiyle orman yangınlarının oluşma riski her geçen gün daha da artıyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarımızda öncelikli stratejimiz; yangın öncesi alınması gereken önleyici tedbirlerdir. Son 10 yılın yangın istatistiklerine baktığımızda, çıkan orman yangınlarının %90’ının insan kaynaklı çıktığı görülmektedir.

1)    Tarımsal hasadı müteakip oluşan atıkların yakılması

2)    Tarımsal alan ve yerleşim alanlarındaki atıkların temizlik amaçlı yakılması

3)    Özellikle araçla seyir halindeyken sönmemiş sigaraların açık alanlara atılması

4)    Nemin çok düşük olduğu günlerde açık alanda pişirme amaçlı aktivitelerin yapılması

5)    Ormanlık alanlarda insan kaynaklı ve tam olarak söndürülmemiş ateşler

6)    Nemin düşük olduğu günlerde yapılan kaynak ve spiralle metal kesme çalışmaları esnasında çıkan kıvılcımlar

7)    Yerleşim yerleri arasında enerji taşıyan hatların bakımsız bırakılması veya kapasitenin üzerinde enerji çekilmesi nedeniyle patlayan trafolar

8)    Herhangi bir önlem almadan çalışan biçer döğer gibi iş makinalarından kaynaklı yangınlar

9)    Nadir de olsa kasıtlı çıkarılan yangınlar

10)    Çevreye gelişi güzel atılan cam ve benzeri atıklar

HEDEF: ORMAN YANGINLARININ OLUMSUZ ETKİLERİNİ AZALTMAK!

OGM ile birlikte tüm il ve ilçe bölge müdürlükleriyle eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek 'Orman Benim' kampanyası kapsamında orman içi  ve bitişiğindeki yol kenarları, tarım arazileri, yerleşim yerleri ve tesislerin bitişiğinde; çalı, diri örtü temizliği, alt dal budaması ve etrafta bulunan çöplerin temizliği yapılacak. Böylelikle orman yangınlarının olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, yangın sayılarını düşürülmesi ve farkındalık yaratması hedefleniyor.

Elazığ ’da Orman Benim Kampanyası! Yarın Yapılacak
ELAZIĞ VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Elazığ Valiliğinden yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi;

Günümüzde çıkan orman yangınları değişen meteorolojik veriler ve hâkim olan kuraklıklar nedeniyle oldukça masraflı ve riskli bir mücadeleye dönüşmüştür.  Ülke olarak değişen bu şartlara uygun olarak müdahale kapasitemizde ciddi artışlar yapılmıştır. Ancak geldiğimiz noktada bu yüksek enerjili yangınlarda kapasite artışlarımız olsa bile ormanlarımızın yangınlardan zarar görmesini engellemek oldukça güç olmaktadır. Bu nedenle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de önceliğimiz yangınların çıkmasına veya sayılarının düşürülmesine yönelik çalışmalardır.

Toplumsal bir sahiplenme ile başarıya ulaşacağına inandığımız ‘’ORMAN BENİM’’ kampanyası ile toplumsal farkındalık oluşturup, yangın sayılarını ciddi oranda düşürmeyi, böylece mevcut söndürme kapasitemizi daha verimli kullanarak toplumumuz için bir tehdit haline dönüşen orman yangınlarının zararlarını en aza indirmeyi hedefliyoruz.

Bu çerçevede, ülkemizde orman yangınlarının önlenmesi ve olası yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi, vatandaşlarımızda orman yangınlarının çıkmasını önleyici bilincin oluşması amacıyla,  İlimiz Valiliği ve ilçelerde  Kaymakamlıklarca 3 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10:00’da bütün il ve ilçelerimizde eş zamanlı olarak "ORMAN BENİM” “kampanyası düzenlenecektir. Söz konusu kampanyada orman içi ve bitişiğindeki yol kenarları, tarım arazileri, yerleşim yerleri ile tesislerin bitişiğinde bulunan yanıcı maddelerin azaltılması (çalı, diri örtü temizliği ve alt dal budaması), çöplerin temizlenmesi neticesinde orman yangınlarının olumsuz etkilerinin azaltılması sağlanacaktır.

Kampanyamıza vatandaşlarımızın katılım sağlayacağına gönülde inanıyor, özellikle kampanya bilincinin toplumun bütün kesimlerine ulaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla bütün orman dostlarımızı sosyal medyada kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz.”

Kaynak: Günışığı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN