GÜRKAN: Sadece Malatya'da Değil Bölgedeki Çölyak Hastalarına Da Ulaştırılacak

MEGSAŞ, Çölyak Hastaları İçin Glütensiz Ekmek Üretimine Başladı

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeni Ekmek ve Yemek fabrikasında incelemelerde bulunarak, çölyak hastaları için glütensiz ekmek üretiminin başladığını söyledi. 
Yapılan yeni çalışmalar hakkında bilgi veren MEGSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Fikret Sarıcı, “Çölyak hastalarımızın ekmek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bugünden itibaren belli noktalarda hizmet veriyoruz. Bundan sonra imalathanelerimizde ekmek üretimi olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımıza bize verdiği bu desteklerden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

1 MİLYON YEMEK VE 1 MİLYON EKMEK ÜRETİM KAPASİTESİNE SAHİP
Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Latif Okyay, ekmek ve yemek fabrikası ile ilgili olarak bazı teknik bilgiler verip, “24 Ocak 2020 depreminden sonra başkanımızın bir talimatı olmuştu. ‘Şehrimizde büyük bir felaket yaşandığında bölgemizin ekmek ve yemek ihtiyacını karşılayacak bir tesis yapalım’ diye. Bizler de Sayın Başkanımızın talimatları doğrultusunda şehrimizin ekmek ve yemek fabrikası projesi çalışmalarını başlatmıştık. 10 bin m2 kapalı alanı olan ekmek ve yemek fabrikası, 3 kattan oluşuyor. Zemin katta yemek, birinci katta da ekmek fabrikamız bulunuyor. Bilindiği gibi MEGSAŞ ekmek fabrikamız da depremde zarar görmüştü. Depremden hemen sonra eski yerindeki bütün tesisler kapatılarak, burada üretime başladı. Fabrikamızda yemek üretimi hem Kızılay’ın hem diğer kuruluşların şehrimizdeki depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için faaliyet gösteriyor. Tesisimiz modern bir tesistir. İhtiyaç duyulduğu zaman 1 milyon yemek ve 1 milyon ekmek üretim kapasitesine sahip. Bölgemizin ihtiyacını karşılayabilecek niteliktedir” şeklinde konuştu. 

ÇÖLYAK HASTALARININ SESİNİ DUYDUNUZ DUYARLI DAVRANDINIZ
Çölyak hastalarına yönelik yapılan çalışmadan ve duyarlılığından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür eden Malatya Çölyaklılar Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Karslıoğlu ise, “Öncelikle çölyak hastalarının sesini duydunuz duyarlı davrandınız bu nedenle size teşekkür ediyoruz. 6 Şubat depremlerinde çölyaklılar çok sıkıntı çekti. Sağlıklı insanlar her türlü ekmeği yiyebiliyorlar ama bizler o dönemde çok büyük sıkıntı çektik. Tüm çölyak hastaları adına size teşekkür ediyorum. Sağ olun böyle bir emek verdiniz. Bizlerin sesini duyurduğunuz için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

“ÇÖLYAK HASTALARININ GIDA İHTİYAÇLARINI TEMİN EDECEĞİZ”
Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak Çölyak hastaları için MEGSAŞ tarafından glütensiz ekmek ve pasta üretimine başlandığını belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Ekmek ve yemek fabrikamız günde bir milyon yemek ve bir milyon ekmek üretebilecek kapasitede. Sadece şehrimize değil aynı zamanda bölgeye hitap edebilecek bir kapasitede. 6 Şubat tarihinde vuku bulan depremle birlikte bu alanda hem yemek hem de ekmek üretimine başlandı. 

Glütensiz ekmek üretimi noktasında da çölyak hastalarının taleplerini de değerlendirerek, ayrı bir alanı glütensiz ekmek ve pasta türlerinin üretilmesi noktasında gerekli çalışmaları yaptık. MEGSAŞ Genel Müdürümüz ve çalışanları glütensiz ekmek üretimine başladılar. Bundan sonra sadece Malatya’da değil bölgedeki çölyak hastalarına da ulaştırılacak. Farklı büyüklüklerde glütensiz ekmek üretimi gerçekleştiriliyor. Önümüzdeki süreçte çölyak hastaları için bütün pasta ve tatlı çeşitlerinin de üretimi noktasında arkadaşlarımız gerekli altyapı çalışmalarını yapıyorlar. Projelerimiz muhaceresi içerisinde gerek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) ile birlikte 2 bin metre kapalı alanda sadece bu ürünler üretilecek. Burada sadece Malatya’daki değil bölgemiz ve Türkiye’deki bütün çölyak hastalarının gıda ihtiyaçlarını temin edeceğiz. Bu güzel çalışmaları gerçekleştiren MEGSAŞ Genel Müdürümüze ve çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN