Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Büyükşehir Belediyesini Ziyaret Etti

Malatya'ya bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Malatya Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Bakan Şimşek’i makamında ağırlayarak, Büyükşehir Belediyesinin deprem süresi boyunca yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.
Başkan Gürkan, Malatya’da depremin izlerinin silinmesi noktasında gerekli çalışmaların devam ettiğini belirterek, devlet, millet el ele vererek depremin yaralarının sarılacağını ifade etti. 
Deprem süresi boyunca Büyükşehir Belediyesinin yoğun mesai harcadığını vurgulayan Başkan Gürkan, “6 Şubat’ta vuku bulan Kahramanmaraş merkezli depremlerden, Malatya ağır bir şekilde etkilendi. O dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, depremde bizi arayarak, ilgili bakanları koordinasyon ile ilgili görevlendirdiklerini ifade ettiler. Bizlerde Malatya’ya görevlendirilen bakanlarımız, 28 belediye başkanımız, valilerimiz, kaymakamlarımız, milletvekillerimiz ve devletimizin ilgili kurum ve kuruluşları ile yaraların sarılması noktasında yoğun bir çalışma içerisinde olduk. 

Depremin olduğu günlerde maalesef Malatya bir de hava muhalefeti ile karşı karşıya kaldı. Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ana yollarımız kapanmıştı. Sadece Doğu’da Elazığ yolumuz açıktı.  Yaralarımızın sarılması için elimizden gelem tüm çaba ve gayreti gösterdik. Nitekim bizde depremzedeydik. Depremin ilk günlerinde kara yolu, hava yolu, demir yolu ve feribotlarla birlikte 350 bin vatandaşımızı ilimizden tahliye ettik. Akabinde depremin yaralarının hızlı bir şekilde sarılması için çadır kentleri hemen akabinde de konteyner kentleri kurduk. Aynı zamanda da kalıcı konutların temelleri atıldı ve temelleri atılan konutlarımızda da çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor, konutlarımız hızla yükseliyor. 

Büyükşehir Belediyemizin tüm imkânları, şirketleri ve marketleri halkımızın emrine verildi. Belediyemizin daha önceden Ekmek ve Yemek Fabrikası depremde ekmek ve sıcak yemek ihtiyacını karşıladı. Diğer taraftan belediyemizin yapmış olduğu binaların sağlam olması depremde yaşam alanları haline geldi. Ayrıca Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı binamız Afet Koordinasyon Merkezi olarak kullanıldı. Deprem süresinde vatandaşımızın yaralarının sarılması noktasında büyük gayret gösterdik” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN