Malatya'da 5 bin 677 Konut İhalesi Yapıldı

AFAD Malatya İl Müdürü Mustafa Türker, 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen Elazığ-Sivrice depreminde Malatya'da çok sayıda konutun zarar gördüğünü belirterek 'Malatya'da 4 bin 122 adet konu ve bin 555 de köy evi olmak üzere toplam 5 bin 677 adet konut ihalesini gerçekleştirdik' dedi.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Editör

AFAD Malatya İl Müdürü Mustafa Türker, 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen Elazığ-Sivrice depreminde Malatya’da çok sayıda konutun zarar gördüğünü belirterek “Malatya’da 4 bin 122 adet konu ve bin 555 de köy evi olmak üzere toplam 5 bin 677 adet konut ihalesini gerçekleştirdik” dedi. 
Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner ve Yönetim Kurulu üyeleri AFAD Malatya İl Müdürü Mustafa Türker’e iadeyi ziyarette bulundu. MGC Başkanı Vahap Güner Sivrice depreminde Malatya’nın ağır hasar aldığını belirterek “AFAD İl Müdürlüğümüz depremden buyana özveriyle ve büyük bir gayretle çalışıyor. Cemiyetimizi ziyaret ettiklerinde de anlattılar, şimdi bizde bu önemli kurumumuzu ziyaret geldik, Yapılan konutlar konusunda bizi bilgilendirmesini isteyeceğiz, Sayın Müdürümüze başarılar diliyoruz” dedi.
TÜRKER: 5 BİN 677 ADET KONUT İHALESİNİ YAPTIK
AFAD il Müdürü Mustafa Türker ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Gazeteciler Cemiyetini 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla ziyaret ederek basınımızın gününü kutlamıştık. Bu günkü ziyaretiniz için teşekkür ediyoruz. 2020 Depreminin ardından Malatya’da 4 bin 122 adet konut, bin 555 adet de Köy evi ihalesi olmak üzere toplan 5 bin 677 adet konut ihalesini yaptık. 2 Bin 998 Konutun inşaatı tamamlanarak bin 851 adedi hak sahiplerine teslim edildi.
504 Adet Köy evi de tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi. Halen bin 124 Adet konutun inşaatı devam ediyor. Bin 51 adet köy evi inşaatı da sürmekle birlikte hak edenlere teslim aşamasına getirilmiştir. Bunun yanında resmi binalar, okullar da yenilenmiştir” dedi. 
“DEPREM KONUTLARININ TAMAMINI TESLİM EDECEĞİZ”
İnşaatı tamamlanan deprem konutlarının birkaç ay içerisinde hak sahiplerine teslim edileceğini ifade eden AFAD İl Müdürü Mustafa Türker “İhale edilen 5 bin 677 adet konut TOKİ’den teslim alınarak hak sahiplerine verilecektir. Deprem konutlarının kalitesi ve yapıları oldukça yüksek seviyededir. Birkaç ay içerisin de tüm deprem konutlarını teslim etmeyi hedefliyoruz. Bunun içinde gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Biten ve teslim alınan konutları kura çekerek hak sahiplerine teslim ediyoruz” diye konuştu.
“MALATYA DEPREME HAZIR OLMAK ZORUNDA”
Malatya’nın etrafının fay hatlarıyla kuşatıldığını, olası bir depremde neler olacağının iyi hesaplanması gerektiğini de ifade eden Türker “Malatya depremlerle yaşamak zorundadır. Bunun içinde sağlam binalara ihtiyaç var. Sivrice depreminde yapılan konutlarla, resmi binalarla olası risk azaltılmaya çalışıldı ancak bu yeterli değildir. Malatya de depreme hazırlık noktasında tam bir seferberliğe ihtiyaç var. Kentsel dönüşümle, Afet yasalarıyla sorunlu binalara el atılması gerekmektedir. Gerekli yasal düzenlemeler de yapılmalıdır. Malatya’da Sivrice depreminin ardından çok güzel işler yapmaya çalıştık, okulları, resmi binaları, hastaneleri yeniledik. Halende bu konuda çalışmalar var. Ancak Malatya her türlü felakete karşı hazır olması için elimizden geleni yapıyoruz. İnsanları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Binlerce insana deprem eğitimi afet eğitimleri verdik, veriyoruz” diye ifade etti. 

Haber Remzi HAYTA

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN