Malatya Kent Konseyi'nden Sivil Toplum Kuruluşları İçin Panel

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği 'Geleceğin Türkiye'sinde Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü ve Önemi' konu başlığı altında bir panel düzenledi.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Malatya Belediyesi Sanat Merkezi Konferans Salonu’nda Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan’ın ev sahipliğinde düzenlenen konferansa İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Doç. Dr. Abdurrahman Babacan, Seta Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi Miş, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Mahalle Muhtarları ve Üniversite Öğrencileri katıldı.

Konuşmasını yapan Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan ‘Kent Konseyleri sivil toplum kuruluşlarının buluştuğu yerlerden bir tanesi. Bizim asıl amacımız, Malatya halkının bütün kuruluşlarıyla bütün bileşenleriyle arzularını, ümitlerini gerek belediye ile gerek kamu kurum ve kuruluşlarına taşınmasında aracılık yapmak burada da önemli ölçüde görev üstlendiğimizi düşünüyorum.’’ dedi.

Doç. Dr. Nebi Miş ‘’Sivil toplum bir siyasal ve toplumsal sosyoloji içerisinde şekillenir. Demokratik ülkelerde sivil toplumun siyasal ve toplumsal sosyoloji içerisinde çok önemli bir işlevi vardır. Bugün iktidarıyla muhalefetiyle herkes kuşaklar üzerine analiz yapıyor mesela Z kuşağı X,Y kuşağı gibi. Z kuşağı ile ilgili 12. 971.000 gencimiz var. Bir ülke için çok değerli bir nüfus kuşkusuz, özellikle 2023 seçimlerinde bu sosyolojinin önemli bir kısmı oy kullanacağı için gençlerimiz küresel pazarlamacıların ortaya çıkardığı teknikler üzerinden etkileniyor.’’ Dedi.
Doç. Dr. Abdurrahman Babacan ‘’Sivil toplum kuruluşlarının bir defa teorik boyutu var. Sivil toplum kuruluşu bir anda her şeyi ile sıfırdan var olan pratik ile şekillenmiş, her şeyi pratikle tartıştığımız tartışacağımız bir olgu değil.’’ dedi

Babacan; “tarihsel geçmişi ve coğrafi bağları her bir sivil toplumun ilgili siyasal kültür açısından anlamı var. Adalet diye bir kavram var. Adalet temel erdemdir. En üst düzeyde olan erdemin ulaştırmasında sivil toplumun insanların doğrudan doğruya birinci sorumluluğu ve hükümlülükleri vardır.’’dedi.

Malatya Kent Konseyi tarafından hazırlanan panelde Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ‘'Dünyada gelişen olayların gerisinde kalırsak ne STK’da ne de iktidarda, birçok şeyde geride kalırsınız. Biz kavramlarımızı çoğalttık ama içini boşalttık sivil toplum örgütleri arttı ama maalesef zenginleştiremedik’’ dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN