Malatya Kent Konseyi'nden Zabıta Akademisi Programı

Malatya Kent Konseyi'nden Zabıtalar İçin Zabıta Akademisi Programı

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Malatya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı, Malatya Kent Konseyi Eğitim ve Öğretim Çalışma Grubu ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde zabıta görevi yapan personellere Zabıta Akademisi adı altında eğitim programı başlatıldı. Bu kapsamda Zabıta Yönetmeliği, Kabahatler Kanunu, Kamusal Etik ve Halkla İlişkiler konularında eğitimler verilecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonunda Zabıta Yönetmeliği ile ilgili verilen eğitime Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, Malatya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Hüseyin Hanbay, sunumlarını yapmak üzere Malatya Turgut Özal Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Cumali Aydoğan katıldı.

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan; “Zabıta teşkilatı bizim açımızdan önemli bir teşkilattır. 1923 yılında cumhuriyeti ilan ettik ama bizim devletimizin kökenleri daha çok gerilere gider. Zabıta teşkilatımızın kuruluşu 1826 yılına dayanır. Dolayısıyla biz yüzlerce, binlerce yıllık devlet geleneğinin süzüle süzüle geldiği bir noktadayız” dedi.
Malatya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Hüseyin Hanbay; “Zabıta tarihi çok ciddi anlamda tarihsel sürece dayanır. Bizler zabıta teşkilatı olarak daha iyi hizmet verebilmek, daha nitelikli işler yapabilmek için gelişen ve değişen teknolojiye uygun dönüşümler yapmak durumundayız, bu açıdan verilen bu eğitimleri çok önemsiyoruz” dedi.

Zabıta Yönetmeliği ve diğer konular hakkında sunum yapan, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Cumali Aydoğan; zabıtaların görev, sorumluluk ve yetkilerini yerine getirirken yasal anlamda yönetmeliği iyi bilinmelerinin uygulanmada zabıta ve vatandaş arasındaki etkileşimde kolaylaştırıcı rolü olacağını belirtti. Aydoğan; “Bizler bugün kendimizi tanımaya gayret göstereceğiz. Bizler kendimizi iyi bileceğiz ki görevimizi laikiyle yerine getirmiş olalım” dedi.
Programın son bölümünde eğitime katılan zabıta personelleri sahada karşılaşmış oldukları sorunlar ve çeşitli konular hakkında Aydoğan’a çeşitli sorular sordular.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN