MEB Uyardı!

MEB, yaz tatiline yaklaşırken okullarda düzenlenecek mezuniyet günü etkinlikleriyle ilgili önemli bir karar aldı.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

MEB, yaz tatiline yaklaşırken okullarda düzenlenecek mezuniyet günü etkinlikleriyle ilgili önemli bir karar aldı. Yayımlanan yeni genelge ile MEB, bu özel günün kutlamalarında israftan ve gösterişten kaçınarak, milli değerlere uygun ve ailelerin onayı ile gerçekleşmesini amaçlıyor. Ayrıca genelgede, okul dışındaki mekânlarda mezuniyet aktiviteleri yapılamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yaz tatiline iki hafta kala okullarda düzenlenecek mezuniyet günü etkinlikleriyle ilgili yeni bir genelge yayımladı. Bu genelge ile MEB, mezuniyet törenlerinin milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerlere uygun şekilde, israftan kaçınarak ve aşırılıklardan uzak durularak gerçekleştirilmesini amaçlıyor.

Okul müdürlüklerine gönderilen genelgeye göre; mezuniyet etkinlikleri millî, manevi, ahlaki ve kültürel değerlere aykırı olmayacak. Törenlerde şatafata izin verilmeyecek. Etkinlikler için veli izni alınacak. Öğrencilerin gelişim seviyelerine ve pedagojik kriterlere uygun kutlamalar düzenlenecek. Özellikle okul öncesi ve ilköğretim kademelerinde, çocukların yaş ve gelişim seviyelerine uygun etkinlikler düzenlenmesine dikkat edilecek.

ÖĞRETMENLER VE VELİLERLE İŞ BİRLİĞİ YAPILARAK GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK
Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, etkinlikler sırasında öğrencilerin her türlü zararlı alışkanlıklar, olumsuz davranışlar ve aşırılıklardan korunması, israftan kaçınılması için okul yönetimince öğretmenler ve velilerle iş birliği yapılarak gerekli tedbirler alınacak.

OKUL DIŞINDAKİ MEKÂNLARDA MEZUNİYET AKTİVİTELERİ GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEK
Velileri ve okulları külfete sokacak aktivitelerden kaçınılacak. Etkinlikler için okulların uygun mekân veya alanları kullanılacak. Okul dışındaki mekânlarda mezuniyet aktiviteleri gerçekleştirilmeyecek. Okul veya kurumlar tarafından planlanan mezuniyet etkinlikleri, il ya da ilçe millî eğitim müdürlüklerinden onay alınarak gerçekleştirilecek. Okul kültürünü geliştirici, öğrenci merkezli, okulu çevreyle kaynaştıran, okul çalışanları arasında birlik ve bütünleşmeyi sağlayan aktiviteler planlanacak.

Kaynak: Günışığı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN