Melita'dan Malatya'ya Arslantepe Buluşması Basın Toplantısı Gerçekleştirildi

Basın Toplantısına Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, Yerel ve Ulusal Basın Temsilcileri katıldı.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnönü ve Malatya Turgut Özal Üniversiteleri, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri, Tarihi Kentler Birliği ve Fırat Kalkınma Ajansı katkılarıyla, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Malatya'daki Arslantepe Höyüğü ve Malatya Kültürünün geniş kitlelere tanıtılması amacıyla, Malatya’nın fethinin 921.yılı anısına 17-20 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan "Uluslararası Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşması" basın toplantısı MABESEM Sanat Sokağında gerçekleştirildi.

Basın Toplantısına Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, Yerel ve Ulusal Basın Temsilcileri katıldı. 

Vali Şahin, yaptığı konuşmada; “Bugün bir Fetih gününün ikinci kutlamasını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 900 sene önce yapılmış bir fethin kutlamasını yapacağız. Aslında gecikmiş bir kutlama ama Malatya bu eksikliği geçen yıl birincisini yaparak ve bu yıl da ikincisini düzenleyecek olduğumuz fetih kutlamaları ile gidermiş durumda. Yapılacak etkinliklerle Anadolu'dan bütün dünyaya bir mesaj verecek, bir medeniyet tasavvurunda bulunacağız. Bir medeniyet kucaklaması yapacağız. Arslantepe de bu topraklarda bulunuyor. Onu da vurgulayarak fetih günü etkinliklerini yapacağız. Göreve başladığım zamandan beri son dönemde yaptığımız tüm etkinlikleri belediye başkanlarımızla beraber Valilik çatısı altında belli bir nizam ve düzen içerisinde bakanlıklarımızın da talimatları doğrultusunda etkinlikleri yapmaya gayret ediyoruz. Yani Valilik bu işlerde bir çatı, bir koordinatör pozisyonunda ve hep beraber çalışayoruz. Bu, yapılan işlerdeki dağınıklığı önlemenin en önemli parçası. Bu düşüncelerle hareket ediyoruz ve Malatya’daki tüm etkinlikleri bu çerçevede değerlendirmeye gayret ediyoruz.” dedi. 
“2. Uluslararası Melita'dan Malatya'ya Arslantepe Buluşması” basın toplantısı, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın konuşmaları ile devam etti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN