Şap Hastalığına Karşı Aşılama Çalışmaları Devam Ediyor

SAT-2 serotipi hastalığı sonrası Elazığ'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, şap hastalığına önlem olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvanları aşılamak için çalışmalarını sürdürüyor.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Sivrice ilçesinde yapılan aşılama çalışmalarına katılan İl Müdürü Ali Kılıç; “ Türkiye'de de görülen SAT-2 serotipi şap hastalığı nedeniyle önlem amaçlı olarak ilimizde de aşılama çalışmaları başlatıldı. Şap hastalığı hayvanlarda görülen viral bir hastalık, hastalığın etkeni olan virüs, özellikle iştahsızlık, verim kaybı ve ağız bölgesinde, tırnak arasında farklı yaralanmalar gibi belirtilerle kendini gösterir. Şap hastalığının insanlara doğrudan bulaşması ve insanları hasta etmesiyle ilgili kayıt bulunmamaktadır. İnsanlarımızın et tüketimi noktasında herhangi bir endişeye kapılmasına gerek yoktur” dedi.

Şap hastalığıyla mücadele etmek için gerekli önlemleri aldıklarını söyleyen Ali Kılıç İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı 32 ekip ve 135 personel ile sahada aşılama çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ettiklerini söyledi.

Elazığ'ın Sesi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN