YSK'dan 'Geçersiz Oy' Uyarısı

YSK'dan 14 Mayıs seçimlerinde hangi durumlarda oyların geçersiz sayılacağına ilişkin seçmenlere uyarı geldi.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

YSK, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin seçmenleri ‘Nerede ve nasıl oy kullanacağım’, ‘Görme engelli seçmenler için oy kullanma şablonu’, ‘Oyları geçersiz kılan haller’, ‘ Seçim güvenilirliği ve şeffaflık’, ‘Seçim sonuçlarının ilanı’ başlıkları ile yayınladığı videolarla uyardı.

Seçimine ilişkin kimin nerede oy kullanacağı, seçim güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve seçim sonuçlarının nasıl ilan edileceği gibi konular videolarla anlatıldı.

‘Oyları geçersiz kılan haller’ başlıklı videoda;

Evet’, ‘tercih’ mührünün basılmaması,

Birden fazla ittifaka, siyasi partiye veya adaya oy basılması,

Oy pusulasının bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması,

Oy pusulasının üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaret, imza kaşesi veya parmak izi basılması,

Oy pusulasının belirgin bir şekilde özel olarak karalanması, çizilmesi veya işaretlenmesi,

Zarftan işaret anlamı taşıyan herhangi bir madde çıkması halinde oyun geçersiz sayılacağı belirtildi.

'Seçim güvenilirliği ve şeffaflık konularının yer aldığı videoda;

Oyların kullanılması, sayılması ve tutanağa geçirilmesinde 7 kişilik sandık kurulunun 5 üyesinin, o ilçede en çok oy alan siyasi partiler tarafından belirlendiği, sandık kurulu tarafından tutanak altına alındığı belirtildi.

Tutanağın bir örneğinin de siyasi partilere verildiği vurgulandı.

Tutanağın hemen orada vatandaşların göreceği şekilde asıldığı belirtildi.

Oyların Seçim Bilişim Sistemi'ne (SEÇSİS) girilmesi ve birleştirilmesinin de ilçe seçim kurullarında siyasi parti temsilcileri huzurunda gerçekleştiği kaydedildi.

SEÇSİS'e girilen bu verilerin YSK'ya ulaştığı, eş zamanlı olarak seçime katılan siyasi partilerle paylaşıldığı ifade edildi.

'Seçim sonuçlarının ilanı' başlıklı videoda ise;

Sandık kurulunca düzenlenen imzalı ve mühürlü sandık sonuç tutanağının bir suretinin sandığın kurulduğu yere asıldığı, birer suretinin de sandık kurulunda görev yapan siyasi parti üyeleri ve müşahitlere verildiği kaydedildi.

Sandık sonu tutanakların düzenlenmesinden sonra ilçe ve il birleştirme tutanaklarının siyasi parti temsilcilerinin huzurunda düzenlendiği ve eş zamanlı olarak siyasi partiler ile paylaşıldığı vurgulandı.

Seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonra tüm sandık sonuçlarının ve ıslak imza tutanaklarının YSK'nın internet adresinden vatandaşların erişimine açıldığı belirtildi.
 

Kaynak:Yeni Ufuk

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN