Av Sezonu 26 Ağustos'ta Başlayacak

Elazığ'da kara avı 26 Ağustos 2023 tarihinde başlıyor. Merkez Av Komisyonu, av döneminde geçerli olmak üzere Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ'da da kara avcılığıyla ilgili yer alan avlanma usul ve esaslarını belirledi.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Elazığ Valiliği’nden yapılan açıklamada, Merkez Av Komisyonu avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini, avlanma günlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini ile mücadele amaçlı avlanma usulünü belirledi.

Avcılar için avlanma; tüm bölgelerde aynı gün 26 Ağustos 2023 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak.

Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde, idari tatiller de dahil av yapılabilecek. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecek. Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekiyor.

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecek. Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 22 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur.
 

Kaynak:Yeni Ufuk

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN