Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'ndan Baca Temizliği Uyarısı

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından özellikle kış aylarını yaşadığımız bu dönemlerde çatılardaki buz sarkıkları ve baca temizliğinin yapılması konusunda vatandaşları uyararak, Malatya'da her yıl yaşanan 25-40 arası yangının temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığını vurgulandı.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Editör

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından özellikle kış aylarını yaşadığımız bu dönemlerde çatılardaki buz sarkıkları ve baca temizliğinin yapılması konusunda vatandaşları uyararak, Malatya’da her yıl yaşanan 25-40 arası yangının temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığını vurgulandı. 
Her yıl yapılan baca temizliği uyarılarına rağmen düzenli olarak temizliği yapılmayan baca temizliğinin can ve mal kaybına neden olduğunu ve yangınlara davetiye çıkardığını belirten Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Önlem ve Denetim Şube Müdürü Ömer Çoban, vatandaşlara baca temizliğine gerekli titizliği göstermeleri konusunda uyarıda bulundu. 
Çoban, “Kış aylarında ve kar yağışından dolayı bazı sıkıntılarla baş başa kalıyoruz. Özellikle kış aylarında yakmış olduğumuz sobaların bacalarına çok büyük önem vermemiz gerekiyor. İlimizde yılda ortalama 25-40 arası baca yangını vakası yaşanmaktadır. Bu vakalar sadece bacayla kalmamakla beraber evlerimize de ciddi olarak zarar vermektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızdan isteğimiz kış ayları bitene kadar lodos rüzgârları, kar yağışı ve yağmur yağışları geçene kadar bacalarına dikkat etmeleridir. Soğuyan havaların etkisiyle birden bire dibe doğru inen karbon monoksit gazı insanların zehirlenmelerine ve hayatlarını kaybetmelerine neden oluyor.  Havalarınkar yağışından sonra yavaş yavaş yumuşamasıyla birlikte çatılardaki buz sarkıkları da tehlike oluşturmaktadır. Sakatlanmalardan ve yaralanmalardan kurtulmak için lütfen dışarıda gezerken bunlara da dikkat edelim. Bu şekilde öncelikle canınızı ve malınızı güven altına almış olursunuz. 
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 08.03.2017 tarih ve 129 sayılı kararı ile kabul edilen Baca ve Yağlı Kanal Temizleme Denetim Yönetmeliği gereğince Daire Başkanlığımızca yetki verilen profesyonel ekip ve malzeme ile detaylı temizlik yapılarak, daha güvenli ve sağlıklı işlemlerin yapıldığı görülmüştür. 
Bu doğrultuda baca temizleme taleplerinin (www.malatya.bel.tr/kategori /351/1/ilgili-dokumanlar.aspx) adresinde yetkilendirilmiş firmalara iletilip yaptırılması daha sağlıklı ve güvenli temizlik işlemlerinin yapılmasını sağlayacaktır” dedi.
 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN