Cumhuriyet'in 100. Yılında Sivil Toplum Buluşmaları Çalıştayı Gerçekleştirildi

Elazığ'da Cumhuriyet'in 100. Yılında Sivil Toplum Buluşmaları Çalıştayı gerçekleştirildi.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Elazığ’da Cumhuriyet’in 100. Yılında Sivil Toplum Buluşmaları Çalıştayı gerçekleştirildi İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan çalıştayda, STK temsilcilerinin soru, sorun ve tereddütlerine dayalı beklentileri dile getirdi. 

Vali Dr. Ömer Toraman, Elazığ’ın sivil toplum teşkilatlanması açısından Türkiye’de önde gelen vilayetlerden olduğuna dikkat çekerek başladığı konuşmasında; Hem dernekler,  hem sendikalar hem de vakıflar açısından köklü geçmişe sahip kuruluşlar oluşturabilmiş ve sürdürebilmiş illerden bir tanesidir. Hem sayısal olarak hem de nitelik olarak önemli sivil toplum örgütlerini bünyesinde çıkarmış ve devam ettirmiş bir vilayettir.  Bu manada sivil toplum hayatına bu katkısından dolayı sivil örgütlerine de teşekkür etmemiz gerekiyor" dedi. 

F.Ü. Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş da devlet yapılanması dışında siyasal kültürel ve ekonomik faaliyetlere yönelen, sürece katkı sağlayan gönüllü kuruluşlar oluşuna dikkat çektiği konuşmasında;  “Sivil toplum örgütleri demokratik bir toplumda hayati bir role sahiptir. Yasama yürütme, yargı ve medyanın yanında beşinci güç olarak da tanımlanmaktadır. Bazı kaynaklarda ise sivil toplum, kamu sektörü ve özel sektörün yanında üçüncü sektör olarak da tarif edilmektedir. Sivil toplum kuruluşları genel olarak eğitim, gençlik, çevre, kadın hakları, insan hakları, çocuk hakları, hayvan hakları, istihdam, teknoloji gibi pek çok farklı konularda faaliyet gösterirler. Sivil toplum yapılanmasında ilerlemeler ülkenin siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda ilerlemesi ve gelişmeleriyle doğrudan ilişkilidir. Sivil toplum kuruluşları örgütlenmelerini ve faaliyetlerini bilimsel kriterler ile devletin koyduğu yasalar çerçevesinde gerçekleştirdikleri takdirde ülkenin bu alandaki gelişmelerine çok büyük katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir" dedi.

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu da  konuşmasında “Problemleri belli imkanlar ölçüsünde her türlü anlamda imar anlamında, temel sorunlar anlamında çözümler üretmektir. Yaşama şartlarını asgari düzeyde sağlamak ve bunları sürekli daha da iyileştirerek en üst düzeyde o şehirde, beldede ve orada yaşayan insanların çok daha güzel yaşayabilir çok daha rahat yaşayabilir ortamı sağlamak için mücadelesini yaparak çalışmalarını ortaya kor. Bizde Elazığ Belediyesi olarak Şahin başkanımızın önderliğinde Elazığ’da yaşayan insanlarımızın çok daha güzel bir ortamda yaşayabilmesi için öncelikle şehrin temel ihtiyaçları olan ve bugüne kadar çözülmesi sorun olarak bekleyen projelerle 11 ana başlıkta 100 projeyi vaat ederek ve bunları da yerine getirdik. İnsanlarımıza bu temel ödevlerimizi yerine getirmek olduğunu hissettik ve bunu da yaptığımıza inanıyoruz” derken,  devam eden konuşmasında; “Problemleri belli imkanlar ölçüsünde her türlü anlamda imar anlamında, temel sorunlar anlamında çözümler üretmektir. Bizde Elazığ Belediyesi olarak Şahin başkanımızın önderliğinde Elazığ’da yaşayan insanlarımızın çok daha güzel bir ortamda yaşayabilmesi için öncelikle şehrin temel ihtiyaçları olan ve bugüne kadar çözülmesi sorun olarak bekleyen projelerle 11 ana başlıkta 100 projeyi vaat ederek ve bunları da yerine getirdik. İnsanlarımıza bu temel ödevlerimizi yerine getirmek olduğunu hissettik ve bunu da yaptığımıza inanıyoruz” dedi.

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü İşlemler ve Mevzuat Daire Başkanı Adnan Zengin de; “Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarının özelliği milletimizin özünde bulunan yardımlaşma, dayanışma ve gönüllülük gibi yüce hasretlerin bir örneğidir. Bu anlamda STK’larımızın uluslararası arenada ülkemizin yük akı olduğu malumumuzdur” diyerek STK ların zor zamanlardaki işlevine dikkat çekti.

STK sürecine dönük mevzuat doğrultusunda dikkat edilmesi gereken hususlar ve proje hazırlama sürecine model sayfa üzerinden açıklamalar yapılarak vizyon oluşturulurken, program; sürece katkı sağlayan ekibin, STK başkan ve temsilcilerin soru, sorun ve tereddütlerine dayalı karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN