En Soğuk Gecenin 109. Yıl Dönümü

Osmanlı ordusunun Rus işgalindeki topraklarını kurtarmak için başlattığı Sarıkamış Harekatı'nda binlerce vatan evladı, kahramanca çarpışırken dondurucu hava, hastalık ve açlıkla da mücadele etti. Bugün vatanı için şehadeti göze alarak ölüme koşan kahramanların başlattığı Sarıkamış Harekatı'nın 109'uncu yıldönümü.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Bugün 22 Aralık 1914 Sarıkamış Harekatı'nın 109. yıl dönümü! 60 bin vatan evladının donarak şehit olduğu 'En Soğuk Geceler...' Unutulmaz Sarıkamış Destanı'nı andığımız bugün, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz…

Sarıkamış Harekatı, 22 Aralık 1914'te başladı ve 5 Ocak 1915'e kadar sürdü. Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars'ı Ruslardan geri almak için başladı, Sarıkamış Harekatı!

SARIKAMIŞ'TA NE OLDU?
Sarıkamış Harekâtı, I. Dünya Savaşı sırasında, Osmanlı İmparatorluğu ile Rus İmparatorluğu arasında Sarıkamış ve çevresinde gerçekleşen muharebelerdir. Osmanlı İmparatorluğu'nun askeri taktik hataları nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmış bir askeri girişimdir.

Harekat, Sarıkamış yakınlarındaki Allahuekber dağlarının eteklerinde, Sarıkamış ve çevresinde (Oltu, Narman, Penek, Horasan, Bardız, Mecingirt, Karaurgan, Divik'te) gerçekleşmiştir.

SARIKAMIŞ'TA KAÇ ASKER ŞEHİT OLDU? SARIKAMIŞ HAREKATININ EMRİNİ KİM VERDİ?
Sarıkamış’ta gerçekleşen kara çatışmalarında Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına göre Sarıkamış'ta 60 bin askerimiz donarak şehit olmuştur. Harekatın en hazin kısmı, Osmanlı kayıplarının bir çoğunun Rus’lar ile yapılan çarpışmalarda değil de ağır soğuk hava koşulları yüzünden ölmesidir. Sarıkamış Harekatı, Enver Paşa’nın verdiği emirle 22 Aralık 1914 tarihinde başlamıştır. İlk günleri başarı ile geçen harekatın ilerleyen tarihlerinde, yani Ocak ayının başlarına doğru aşırı soğuyan ve tipiye dönen hava taarruzun seyrini değiştirmiştir. 4 Ocak 1915 tarihinde yollar kapanmış, çadırlar yıkılmıştır. Dondurucu soğuk, kar, tipi, dizanteri ve tifo 60 bin vatan evladının şehit düşmesine neden olmuştur. Taaruz 5 Ocak 1915 tarihinde sonlandırılmıştır.
Sarıkamış Harekatı'nda 60 bini donarak olmak üzere 78 bin vatan evladı şehit olmuştur.

RABBİM TÜM ŞEHİTLERİMİZDEN RAZI OLSUN.
Harput Sancak Haber ailesi olarak; bundan tam 109 yıl önce 78 bin yiğit vatan evladı, kar demedi, kış demedi, soğuk demedi, geri dönmeyi bir an bile düşünmedi; yılın en soğuk günlerinde vatan uğruna, millet uğruna Hakk’a yürüdü... Sarıkamış şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun. Rabbim tüm şehitlerimizden razı olsun.
 

Kaynak: Günışığı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN