19 Eylül Gaziler Günü Etkinlikleri Düzenlendi

Malatya'da 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle ilk tören Atatürk Anıtı'nda yapıldı.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle ilk tören Atatürk Anıtı'nda yapıldı. Vali Hulusi Şahin, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Tuncay Altuğ, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şube Başkanı İbrahim Cengiz tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.
Anıt alanındaki törenin ardından, Vali Şahin, protokol üyeleri, Şehit ve Gazi Dernekleri,Malatya Garnizon şehitliğini ziyaret etti. Vali Şahin ve beraberindekilerşehitliğe kırmızı ve beyaz karanfil bırakarak şehitlerimiz için dua ettiler.
19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen programla devam etti.
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şube Başkanı İbrahim Cengiz’in konuşması, Malatya Anadolu Lisesi öğrencisi İlayda Ercan tarafından “Gaziyim” adlı şiirin okunması, Garnizon Komutanlığında görevli Albay Rıdvan Berberler tarafından “Gazilik” konulu konuşmanın yapılması, Malatya Anadolu lisesi öğrencisi Fatih Meraytarafından “Bu Vatan Kimin” adlı şiirin okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Vali Şahin, “Sakarya Meydan Muharebesi Türk tarihinin en önemli savaşıdır. Çünkü milletimiz, bitme noktasına gelmiş, elinde avucunda hiçbir şey kalmamış,son bir hamle ile son bir nefesle, o zor şartlarda toparlayabildiğimiz kadar kuvvet ile oluşturduğumuz bir ordu ile kazandığımız bir savaştır. Bir çok eksiği olan ordunun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla “Tekalif-i Milliye Emirleri” yayınlanıyorve Gazi Mustafa Kemal Atatürk her şeyi sıfırdan kurmak zorunda kalıyor. İşte o yüzden Sakarya Meydan Muharebesibizim tarihimizde çok değerlidir” dedi.
Sıfırdan ordu kurarak Polatlı önlerine kadar gelmiş düşman ordusunu durdurmanın ve bu milleti yıkımdan kurtarmanın Sakarya Meydan Muharebesi ile mümkün olduğunu belirten Vali Hulusi Şahin;‘Gazilik’ unvanının da Mustafa Kemal Atatürk'e bu savaş neticesinde tevdi edildiğini söyledi.
19 Eylül’ün Gaziler günü ilan edilmesiyle bugününGaziler Günü olarak kutlandığını söyleyen Vali Şahin,“Gaziler bizim bir parçamız, ailemizin bir ferdi, biz onların ailelerinin bir ferdiyiz ama böyle bir gün ile de taçlandırılması son derece anlamlı oldu. Böylece hem Sakarya Meydan Muharebesi’ni hem Mustafa Kemal Atatürk'ühem de Gazilerimizi anma fırsatı buluyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. 
Daha sonra NikahSarayında Gaziler Günü dolayısıyla Gazilerimiz ve aileleri onuruna yemek verildi.
Gaziler Günü münasebetiyle ikindi namazı öncesi Yeni Cami’de Mevlit ve Dua programı düzenlenerek Şehit ve Gazilerimiz için dualar edildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN