NETAFIM Damla Sulama Ile Tütün Üretiminde @'lik Rekor Verim Artışı

Tarımda akıllı sulama sektörünün lider firması NETAFIM Türkiye'nin, proje ortaklarıyla yürüttüğü çalışmalarda, damla sulama ile @'ın üzerinde verim artışı kaydedildi.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Türkiye’nin önemli ihracat kalemlerinden biri olan tütünün, kalite ve rekoltesinin artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Tarımda akıllı sulama sektörünün lider firması NETAFIM Türkiye’nin, proje ortaklarıyla yürüttüğü çalışmalarda, damla sulama ile %40’ın üzerinde verim artışı kaydedildi.
Netafim Damla Sulamayla; Verim, Bitki Uzunluğu Ve Kalitesinde 2 Kat Artış
Ege ve Karadeniz bölgesinde yapılan çalışmalarında, geleneksel salma sulama yöntemleriyle dekar başına yıllık 300 ila 350 kg verim alınırken, NETAFIM damla sulama sistemlerinin kullanıldığı arazilerde bu miktarın 400 ila 450 kg’a çıktığı kaydedildi. NETAFIM damla sulama ile yapılan üretimde, bitki boylarının normale göre en az yarım metre daha uzun olduğu ölçümlenirken, damla sulama ile yapılan gübreleme sonucunda, tütün kalitesini artıran şeker ve azot oranının ideal seviyelerde sağlandığının ve bitki randımanın geliştirildiğinin altı çiziliyor. Ayrıca asitlik düzeyi ifade eden PH seviyesinin tütün bitkisi kök bölgesinde düşürülmesi hedefleniyor.
Tütünün verimini etkileyen hastalıkların, damla sulama sisteminde büyük oranda engellendiğini belirten yetkililer, sulama sistemleri yatırımlarında, üreticilerin bu faydaları yakından takip etmesi gereken bir alan olduğunu vurguluyorlar. 
Editöre Not: 
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı  2021 yılı verilerine göre Türkiye’de yıllık 72.000 tona yakın tütün üretimi yapılırken, 83.000 hektarlık alanda tütün ekimi yapılıyor. Yine Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, tütün sektörü ihracatı 2021 yılında 783 milyon dolar olarak gerçekleşirken, 2022’nin ilk 9 ayında dünyanın farklı ülkelerine 588 milyon dolarlık ihracat yapıldığı belirtiliyor. Damla sulama yatırımlarının, sektörde dekar başına verimliliğin artmasına önemli katkısı olacağı gözlemleniyor.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN